Hnízdění kriticky ohrožených sokolů stěhovavých v Českém ráji podle ochranářů narušují drony. Chtějí proto vydat opatření, které by využívání bezpilotních zařízení omezilo. Zakázat létání chtějí třeba v blízkosti hradu Trosky, kam se sokoli vrátili před čtyřmi lety. Vyvést mladé se jim tam ale podařilo pouze jednou.
Ochránci přírody chtějí zákaz dronů v Českém ráji. Narušují hnízdění sokolů
Zřícenina hradu Trosky je podle zoologů ideálním místem pro hnízdění ohrožených sokolů stěhovavých. Možností by však měli víc, kdyby je nerušily drony, řekl zoolog z Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Luka.
Podle kastelánky Pavlíny Suchomelové v létě nad hradem denně prolétnou desítky dronů. „V tom maximu jsme napočítali i 35 dronů za jeden jediný den,“ nastínila. Záběry z výšky pak lidé často publikují na sociálních sítích.
Konec dronů na část roku
Létat nad Českých rájem bude složitější. „Omezíme létání dronů v okruhu kolem památky Trosky, okruh bude 300 metrů, tam bude zakázáno v období od 1.1. do 30. 6. daného roku létat s těmito stroji,“ vysvětlil vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště.
V celém Českém ráji se teď podle ochránců přírody nachází asi šest párů sokolů stěhovavých. Samice momentálně vyvádí mladé, a tak by neměly být rušeny. „V případě rušení hnízdění, kdy samice hnízdo opustí, může dojít k zastydnutí vajec, a přeruší se vývoj mláďat,“ upozornil Luka.
Zákaz dronů v Českém ráji by měl začít platit už letos v květnu. Na jeho dodržování budou dohlížet ochránci přírody.