Největší pravoslavný chrám v Česku opět září nad Karlovými Vary

Pravoslavná církev v Karlových Varech po dvou letech dokončila opravu chrámu sv. Petra a Pavla. Jde o největší pravoslavný kostel na západ od postsovětských zemí. Památka stará 117 let měla nejvíc poškozené dřevěné konstrukce. Na první pohled je viditelná i obnova typických zlacených věží.

Oprava kostela začala v roce 2013 a trvala stejně dlouho jako původní stavba. Chrám se začal stavět v roce 1893 a byl hotový za dva roky. Před rekonstrukcí bylo poškozeno až 80 procent dřevěných konstrukcí, které dělníci museli celé vyměnit.

Na věže padlo 60 tisíc plátků zlata

Na první pohled je viditelná především obnova zlacení chrámových věží. Padlo na ně 60 tisíc plátků zlata. „Musel se připravit měděný podklad a pak speciální hmotou tenké plátky nalepit. Připomíná to spíš lepení samolepky,“ řekl Vít Kudrlička, jehož firma zlacení prováděla.

Podobně náročná byla obnova barevné fasády. Podle Dalibora Brabce z firmy OPS bylo třeba odstranit vrstvy až na tu původní a teprve pak použít vhodný nátěr. Ten má na rozdíl od nátěru ze 70. let umožnit zdivu dýchat a bránit tak hromadění vlhkosti.

Příprava rekonstrukce začala už v roce 2007. Hlavní bylo zajištění prostředků na rekonstrukci. „To se nakonec podařilo díky úsilí opatrovnické rady chrámu a zejména pak díky podnikatelům Georgii a Leonidu Krasňanským,“ uvedl administrátor chrámu Alexandr Vagin.

Rekonstrukce za 81 milionů

Náklady na rekonstrukci a restaurování se vyšplhaly na tři miliony eur (asi 81,3 milionu korun). Třetinou se na nich podílel i příspěvek vlády Ruské federace na zachování ruského kulturního dědictví v zahraničí. Vše završilo slavnostní znovuvysvěcení chrámu, kterého se zúčastnili přední představitelé pravoslavné církve z celé Evropy.

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn podle plánů architekta Gustava Widemanna z Františkových Lázní v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend na západním okraji města. Vzorem byl byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy. Potřebné finance na stavbu byly získány díky sbírce mezi zámožnou srbskou a ruskou lázeňskou klientelou a šlechtou.

2 minuty
Pravoslavný chrám svatého Petra a Pavla je opět přístupný veřejnosti
Zdroj: ČT24

Kostel ve tvaru řeckého kříže je dlouhý 41 metrů a široký 14. V nejvyšším bodě dosahuje výšky 40 metrů. Bohatě zdobené stěny jsou plné soch, obrazů a reliéfů. Některé připomínají například návštěvu cara Petra I. v Karlových Varech. Mezi nejcennější vybavení interiéru patří dřevěný ikonostas s olejovými malbami světců od malíře Tjurina, který byl původně vyrobený v Kuzněcovu pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1900.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 2 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 11 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 20 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:17

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
včera v 15:59

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánovčera v 15:18

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
včera v 11:54
Načítání...