Nejhorší studentská kolej je v Praze na Jižním městě

Praha - Kvalita kolejního ubytování je trnem v oku mnoha studentům. Za úplně nejhorší vybrali v studenti v hlasování kolej Otava v Praze na Jižním Městě, která patří pod Karlovu univerzitu. Naopak jako nejlepší byly vyhodnoceny koleje Harcov Technické univerzity v Liberci. Soutěž o nejlepší kolej ukázala rozdíly mezi jednotlivými kolejemi a také fakt, že studenti u kampusů oceňují nejen zrekonstruované pokoje, ale hlavně nabídku sportovního či společenského vyžití, blízkost přírody i centra města.

Koleje na Jižním městě jsou pověstné množstvím nezrekonstruovaných pokojů, které nedoznaly změn od doby, kdy v nich bydleli rodiče současných studentů. Výjimkou nejsou prokopnuté dveře, rezavá topení, dřevotřísková deska místo psacího stolu nebo koupelnové umyvadlo v kuchyňce místo dřezu na nádobí. V pokojích je léty zašlá špína a přestože za všechna poškození zařízení studenti platí, většina z nich se neopravuje. Není proto divu, že si na koleje studenti často stěžují, zejména jsou-li na stísněných trojlůžkových pokojích.

Za jednu noc si školy účtují od 68 do 140 korun, tedy mezi 2000 až 4200 korun za měsíc. Dražší jsou samozřejmě jednolůžkové pokoje ve zrekonstruovaném areálu. Standardní pokoj je ale dvoulůžkový, přičemž typickým případem je buňka se dvěma dvoulůžkovými pokoji a společnou kuchyňkou a sociálním zařízením. Přestože průměrná měsíční cena za lůžko 3000 korun se nezdá příliš vysoká, kdyby se dotyční studenti rozhodli jít do podnájmu, za 12 tisíc korun seženou bez problémů hezký byt 2+1 v blízkosti centra.

  1. Harcov, Technická univerzita Liberec
  2. Pod Palackého vrchem, VUT Brno
  3. Purkyňovy koleje, VUT Brno

Koleje čekají o prázdninách rekonstrukce

Pražské vysokoškolské koleje čekají o prázdninách opravy za desítky milionů korun. Například Univerzita Karlova plánuje na léto rekonstrukce výtahů, opravy lodžií, střech, sociálních zařízení nebo výměny oken. „Celkový náklad za činnosti realizované v období prázdnin činí cca 37,5 milionu korun,“ sdělil ředitel Kolejí a menz Mojmír Bém. Asi 50 milionů korun investuje do rekonstrukce koleje na Jarově i Vysoká škola ekonomická, nákladný projekt je ale rozložen do dvou let.

Doby, kdy se na pokoj na kolejích uchazeči zapisovali do dlouhého pořadníku, jsou už ale pryč. „Do loňského roku převyšovala poptávka nabídku, několik desítek studentů nad kapacitu bylo však vždy postupně ubytováno. Letošní rok je vidět lehká stagnace,“ popsala mluvčí Vysoké školy chemicko-technologické Ivana Picková. Ubytování najde také téměř každý student VŠE nebo Českého vysokého učení technického. Na 13 tisíc lůžek Univerzity Karlovy je obsazeno studenty z 87 procent, zbytek je určen zahraničním studentům či lektorům. Poptávka stále převyšuje nabídku jen na České zemědělské univerzitě.

Počet studentů vysokých škol přitom narůstá, někteří tedy evidentně dávají před kolejemi přednost ubytování v soukromí. Pokud si totiž například pronajmou s více kamarády větší byt, mohou zaplatit zhruba stejně nebo jen o trochu více než na koleji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vlak v Roudnici opět poškodil trakční vedení, provoz je plně obnoven

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku vlak během jízdy poškodil trakční vedení, v této stanici se to kvůli opravě mostu přímo nad tratí stává opakovaně. Na koridorové trati z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa před polednem stál provoz v úseku Hrobce – Roudnice nad Labem, zhruba ve 12:45 mohly dálkové a regionální vlaky místem projíždět po jedné koleji, vyplývá z informací Správy železnic a Českých drah. Provoz byl již dle Správy železnic plně obnoven.
před 14 hhodinami

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
před 16 hhodinami

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
21. 12. 2025Aktualizováno21. 12. 2025

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
21. 12. 2025Aktualizováno21. 12. 2025

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
21. 12. 2025

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
21. 12. 2025
Načítání...