Na Klárově už roste dvoumetrový památník, navzdory památkářům

Praha - Praha 1 začala se stavbou diskutovaného pomníku československým válečným letcům na Klárově. Dělníci už v severní části parku vytvořili jámu pro podstavec sochy. Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Umístění pomníku povolil přes nesouhlas památkářů v pondělí stavební úřad Prahy 1.

S umístěním nesouhlasí památkáři, Praha přesto stavbu povolila

Památkářům se lokalita pro pomník od začátku nezamlouvá. Národní památkový ústav vydal záporné stanovisko, podle kterého je pro dané místo socha příliš monumentální. Nelíbí se jim také to, že je již v parku umístěn jiný pomník. Iniciativu ale přivítali a navrhli jiná místa v centru, třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad, nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody. Konečné stanovisko by měl vydat magistrátní odbor památkové péče.

Stavební úřad Prahy 1 ale na jejich rozhodnutí nepočkal a v pondělí stavbu povolil s odvoláním na nedostatek času kvůli termínu odhalení 17. června. Památkáři chtějí napadnout zákonnost rozhodnutí. Pokud by uspěli, věc by mohla skončit i odstraněním pomníku. Bronzový památník, jehož autorem je britský sochař Colin Spofforth, by měl být odhalen za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.

Ředitel památkového odboru Jiří Skalický řekl, že rozhodnutí ještě oficiálně neobdržel. Podobný postup prý radnice ale zvolila i v minulosti. Její přístup nazval „uzurpací moci“. Rozhodnutí stavebního úřadu naopak v pondělí přivítal předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj je nešťastné, že darované dílo vyvolává mezi orgány památkové péče tolik zbytečných debat.

Na stranu památkářů se naopak postavil pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). „S ideou vystavění památníku československým válečným letcům z RAF obecně jednoznačně sympatizuji. Proces jeho případné realizace by nicméně měl respektovat konkrétní věcné argumenty NPÚ,“ sdělil.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přes 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.