Myslivost v ohrožení: Lesníci kromě jelenů vábí hlavně mladé lidi

Šluknov - V České republice rapidně ubývá myslivců. Mladé lidi totiž podle odborníků péče o les a tamní zvěř nezajímá. Nalákat je mají modernější učební obory, ale třeba také studentská soutěž v troubení a vábení jelenů, která se konala na zámku ve Šluknově.

Studentskou soutěž pořádala Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze. Účastníci po jednom přicházeli na pódium a předváděli s pomocí vábniček zvuky v různých tóninách. Porota kvůli možnému rozptylování byla po celou dobu skryta za plentou. Každý z vábičů měl za úkol předstírat jelena v jiné náladě.

Hra na mysliveckou trubku je na rozdíl od vábení, kde je potřeba hluboký hlas, vhodná i pro dívky. Soutěžící se připravují i několik let. Například u trubačů trvá zhruba půl roku, než dokáží první tóny.

Lesníci si stěžují, že myslivost je mezi mladými považována za nemoderní. Chtějí proto napravit její pověst a vnést do ní víc vědy. „Snažíme se studenty vzdělávat nejen v tom, jakým způsobem zvěř lovit, ale i jakým způsobem se chová,“ uvedl děkan fakulty Marek Turčáni.

Přitom studenti, kteří si už lesnictví vybrali, přiznávají, že za to mohou většinou jejich rodiče. „Už odmala jsem vlastně byla vychovávaná prarodiči a tatínkem a hlavně ten mě přivedl k myslivosti,“ říká studentka Daniela Růžková. V Česku je registrováno přes 70 tisíc myslivců. Jejich průměrný věk je přitom 58 let. Pro většinu z nich je to jen koníček.

2 minuty
Reportáž Petry Tachecí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Praze hořel pneuservis s veterány, škoda vzrostla na 200 milionů

V pražských Strašnicích v ulici Třebohostická hořel v noci z pátku na sobotu pneuservis. Hasiči nejprve uvedli, že plameny podle předběžného odhadu napáchaly škodu osmdesát milionů korun, kolem poledne pak číslo více než zdvojnásobili na dvě stě milionů. V prostorech byly automobilové veterány. Na místě nebyl nikdo zraněn.
10:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
před 10 hhodinami

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
před 22 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 22 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánovčera v 17:45

Stanice metra C Pankrác se otevře 19. prosince

Stanice pražského metra C Pankrác se po zhruba jedenáctiměsíční rekonstrukci otevře pro cestující v pátek 19. prosince ve 14:00. Uvedl to v pátek dopravní podnik a primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj bude stanice, kterou kvůli opravám vlaky od 6. ledna letošního roku jen projíždí, otevřena oproti původnímu harmonogramu o sedmnáct dní dříve. Naopak otevření stanice metra B Českomoravská se opozdí.
včera v 16:42

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
včeraAktualizovánovčera v 15:50

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
včera v 11:49
Načítání...