Most dostal za průmyslovou zónu pokutu 50 milionů

Most - Mostecký magistrát má vrátit státu skoro 50 milionů korun z dotací na průmyslovou zónu Joseph. Projekt stál zhruba 700 milionů korun, nepřinesl ale očekávaný počet pracovních míst. Novinářům to dnes potvrdilo vedení města, které se proti rozhodnutí odvolalo a chce se státem ještě jednat o snížení sankce. Město argumentuje tím, že další rozšiřování průmyslových podniků se chystá. Nesplnění podmínek prý způsobila hospodářská recese.

Proti výstavbě zóny bojovali ekologové, kterým kromě emisí vadilo i znehodnocení jedné z nejkvalitnějších zemědělských půd. Symbolem tehdejších sporů se stala hliníkárna mexické firmy Nemak a také rodina místního sedláka Jana Rajtera, který nakonec na mimosoudním vyrovnání dostal za svou půdu asi čtvrt miliardy. Určitý podíl z peněz tehdy dostal i Ekologický a právní servis, který jej zastupoval. Zóna stála veřejné rozpočty nakonec okolo 700 milionů korun. Podle Práva investoval 273 milionů Most a 427 milionů stát.

Sankce se týkají dotací z roku 2007. „Původně po nás chtěli dohromady asi 150 milionů korun, nakonec vloni v září rozhodli tak, že máme vrátit necelých 50,“ řekl náměstek primátora Karel Novotný (ČSSD). Město si následně dohodlo s Generálním finančním ředitelstvím splátkový kalendář a už od října platí asi 420 000 měsíčně. Peníze na to už zahrnulo i do letošního rozpočtu.

V zóně působí celkem čtyři firmy, všechny vyrábí komponenty do aut. Kolik lidí přesně zaměstnávají, o tom se zatím nikdy příliš nehovořilo. Nemak zaměstnává podle údaje z roku 2009 asi 400 lidí, dalších 100 lidí má ve stejném areálu v podniku Starcam, kde společně s firmou DaimlerChrysler vyrábí hliníkové hlavy motorů. Krom toho v zóně působi ještě belgický investor RAI a americký AFSI. Přesné počty zaměstnanců ve firmách ani podmínky dotace dnes vedení města nezveřejnilo. V zóně je obsazených 67 hektarů, tedy asi jedna třetina její plochy

Radnice chce vyjednat snížení sankcí, protože další pracovní místa mají teprve vzniknout. Za nenaplnění zóny navíc může hospodářská recese, která přišla krátce po získání dotací. „To, co tam v Nemaku je, je stále jen první vlna. Prý mají další rozšíření odsouhlasené na centrále,“ řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková (Severočeši.cz). Dalších 400 lidí chce společný podnik Starcam nabrat v budoucnu, na rozšíření výroby dostal před koncem roku kladné stanovisko od Ústeckého kraje. Celkově by se měl tavící výkon obou podniků dohromady zvednout asi na dvojnásobek.