Ministerstvo stavební předpisy nezruší. Praha ale musí slíbit nápravu

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj nepošle v úterý Praze rozhodnutí týkající se pozastavení účinnosti stavebních předpisů. Očekává totiž, že město přislíbí nápravu tak, aby předpisy zrušit nemuselo. Termín Praze vyprší dnes, oznámil mluvčí ministerstva Karel Dlabač. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice) v reakci na to uvedl, že bude ještě dnes ministerstvo o situaci informovat dopisem.

Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) minulý týden ve středu po jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) uvedla, že 23. prosince účinnost předpisů pozastaví, a to do doby, než Praha vypracuje nové. O termínu pro možné odvolání tehdy ministryně neinformovala. Den poté o situaci bouřlivě diskutovali pražští zastupitelé a v pátek se rada města usnesla, že se proti případnému rušení předpisů bude bránit právní cestou, případně u soudu.

Dnes ministerstvo uvedlo, že Praha má možnost situaci zvrátit. „Dnes Praze vyprší lhůta, v níž může reagovat, a odvrátit tak rozhodnutí ministerstva, kterým by vešly v platnost obecné stavební předpisy,“ uvedl mluvčí resortu. Podle něj stačí oficiální příslib, kterým se město zaváže nastalou situaci řešit. Stropnický na to uvedl, že ministerstvu původně příslib nestačil. Nicméně ještě dnes pošle dopis, v němž uvede důvody minulý týden schválené komplexní novelizace předpisů.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

Vedení města uvedlo, že žádosti ministerstva nelze v zákonných lhůtách dostát. Ministerstvo pak pohrozilo pozastavením účinnosti předpisů. Vešly by tak v platnost obecně platné předpisy, které ovšem podle některých umožní mimo jiné zástavbu zelených ploch na sídlištích, rozšiřování počtu billboardů a zavedení reklamy v památkové rezervaci.