Loni otevřený úsek D3 není bez chyb: do mostu proniká voda

Praha - Silničáři našli vady na novém úseku dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem. Nová trasa se přitom pro řidiče otevřela teprve loni v létě. Na části trasy se sesouvají svahy a do mostu přes Koberný rybník prosakuje voda, která pak vzlíná k vozovce. Stát dosud úsek od stavebních firem do správy nepřijal a kvůli zjištěným vadám se tak v nejbližší době ani nestane, řekl ministr dopravy Antonín Prachař.

Stát už vady reklamoval, nicméně zhotovitel je zatím nenapravil, potvrdil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Odpovědnost za stavbu, na které se pracuje od roku 2008, nese podle ŘSD sdružení společností Strabag, Eurovia, Metrostav a Inžinierské stavby Košice.

Problém se zatékáním do mostu může nastat především v zimním období. V objektu jsou vytvořeny vzduchové kapsy, které se plní vodou. V zimním období pak tato voda zmrzne a namrzá od ní i vozovka na mostě, což je riziko pro řidiče. Při teplotách pod bodem mrazu je tak z důvodu bezpečnosti nutné snížit povolenou rychlost.

Otevřením nového úseku se prodloužila jihočeská část D3 na 42 kilometrů v úseku Nová Hospoda - Veselí nad Lužnicí. Stavba za více než deset miliard korun má odvést provoz z přetížené silnice procházející Planou nad Lužnicí, Sezimovým Ústím a Soběslaví.

Nejpravděpodobnější variantou opravy je zřejmě odfrézování současného povrchu a pokládka nového silničního krytu. Konkrétní způsob opravy ale musí podle ŘSD navrhnout zhotovitel. Kromě sporů o opravu čeká ŘSD pravděpodobně soudní spor o výši pokuty za to, že stavební společnosti nedodaly hotovou dálnici včas. Při zahájení prací v říjnu 2008 se předpokládal termín dokončení v červnu 2011, reálně se ale stavba do provozu dostala až o dva roky později. 

Za část tohoto zpoždění je odpovědný investor, ale část připadá i na stavební firmy, a ŘSD tak předpokládá, že bude penále za zpoždění po zhotovitelích vymáhat, uvedl Studecký. Kolik peněz bude ředitelství po stavebních firmách požadovat, ale zatím není jasné. Celkovou sumu ŘSD stanoví poté, co stát převezme kompletní stavbu včetně všech jejích součástí.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
před 1 hhodinou

Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta

Tuzemské národní parky hledají způsoby, jak ochránit nejcennější části svého území před rostoucím náporem návštěvníků. V rámci projektu Zodpovědně do přírody chtějí lépe rozložit turistický ruch, využívat data o návštěvnosti a více vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody.
před 2 hhodinami

VideoBarevný přechod v Hodoníně má zvýšit bezpečnost chodců i oživit město

V Hodoníně mají nový pestrobarevný přechod. Namaloval ho streetartový umělec Jakub Karlík. Vedení města si od něj slibuje oživení veřejného prostoru i větší bezpečnost chodců. Podobné přechody jsou zatím v Česku spíše výjimkou a jejich vznik musí schválit dopravní inspektorát. Zatímco v Hodoníně projekt dostal zelenou, v Říčanech ho policie odmítla s tím, že nejde o dopravní značení, a na vozovce proto být nesmí.
před 14 hhodinami

Zákaz sdílených elektrokoloběžek pomohl v Praze snížit počet pokut na pětinu

Jízda po chodníku, v protisměru, nerespektování dopravního značení nebo nebezpečný způsob jízdy v hustém provozu. Nejčastěji za tyto přestupky Městská policie hlavního města Prahy rozdala na jaře v dubnu a květnu cyklistům a jezdcům na koloběžkách 437 pokut. Oproti stejnému období loni jde o osmdesátiprocentní pokles, sdělil ČT policejní mluvčí Zdeněk Modálek. Propad podle něj zapříčinil celoměstský zákaz sdílených elektrokoloběžek, který platí od začátku roku.
před 15 hhodinami

Oprava silnice I/20 u Toužimi komplikuje dopravu. Řidiči stojí v kolonách

Cestu mezi Plzní a Karlovými Vary komplikují stavební práce na silnici I/20. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam opravuje téměř čtyřkilometrový úsek vozovky. Provoz je kvůli částečné uzavírce řízen semafory a u Toužimi se tvoří dlouhé kolony. Omezení potrvají podle ŘSD přibližně do září.
před 16 hhodinami

ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu za miliardy

Společnost ČEZ vybuduje za osm miliard korun na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu, která bude čtvrtým zařízením tohoto druhu v Česku, sdělil její generální ředitel a předseda představenstva Daniel Beneš. V tuzemsku jsou nyní velké přečerpávací elektrárny v Dlouhých stráních na Šumpersku, Dalešicích na Třebíčsku a ve Štěchovicích u Prahy. Všechny patří ČEZu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

U pražského letiště se tvoří dlouhé kolony. Jeďte MHD, radí policie

Pražská policie doporučuje v následujících měsících využít při cestě na Letiště Václava Havla městskou hromadnou dopravu nebo vyrazit s výrazným časovým předstihem. Kvůli stavbě nové mimoúrovňové křižovatky a s ní spojeným dopravním omezením totiž policisté opakovaně řeší komplikace v dopravě a několikakilometrové kolony. Stavba potrvá do října příštího roku.
před 18 hhodinami

Poštovní muzeum v Praze ukáže telefon arcivévody i byt ve stylu biedermeieru

Ve Vávrově mlýně v Praze se otevírá Poštovní muzeum. Zpřístupňuje expozici věnovanou technice, poštovnictví a komunikaci. Zároveň obnovuje prezentaci biedermeierovských interiérů. Novou expozici spravuje Národní technické muzeum (NTM), které má na starosti také Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.
před 19 hhodinami
Načítání...