Lidé z Jihozápadního Města demonstrovali za lepší život

Praha - Za lepší podmínky k životu demonstrovali v pondělí vpodvečer u stanice metra Lužiny obyvatelé Prahy 13. Protestní akci namířenou proti tamní radnici svolal Spolek občanských sdružení Jihozápadního Města. Vadí mu masivní výstavba bez konceptu, nedostatek parkovacích míst i hluk z ruzyňského letiště.

Občanům Prahy 13 se nelíbí výstavba tzv. Západního města, sídliště pro další tisíce lidí. Tvrdí, že radnice nemá vypracovaný koncept a s lidmi o tomto projektu vůbec nekomunikuje. Prahu 13 zahlcují developerské projekty, lidem přitom chybí kulturní a zdravotnická zařízení či služebny policie. „Praha 13 představuje obrovskou rozvojovou plochu, chybí ale dlouhodobý koncept výstavby. Občanská infrastruktura je nulová,“ tvrdí organizátor akce Petr Kučera. „Byty a komerční projekty se staví 'salámovou metodou', nikdo ale nepomýšlí na to, že není ani kde zaparkovat,“ doplňuje. Obává se, že Západní město se pomalu mění v „zesnulé město“.

Na to navazuje další problém, na který se občanská sdružení snaží upozornit, a to je nedostatek parkovacích míst. „Žádáme o řešení dopravy v Praze 13. Nemáme kde parkovat, nemohou projet ani sanitky, natož hasičské vozy. Požadujeme rovněž parkovací zóny. Záchytná parkoviště vybudujme také na území Středočeského kraje,“ píše se na webových stránkách spolku. Místní kritizují také stavební úřad, který dává razítka bez rozmyslu na přání developerů a nereflektuje potřeby občanů.

2 minuty
Vstup Terezy Stárkové
Zdroj: ČT24

Městská část argumenty nespokojených obyvatel odmítá. Podle ní jsou její rozhodnutí v souladu s potřebami obyvatel a také s platným územním plánem. „Stavební úřad při každém územním a stavebním řízení posuzuje, zda je návrh v souladu s tímto územním plánem, se stavebním zákonem a dalšími předpisy na výstavbu,“ řekl mluvčí městské části Samuel Truschka. Děje se tak prý i v případě výstavby takzvaného Západního města. 

Občanská sdružení také požadují, aby radnice z peněz získaných prodejem bytových domů co nejrychleji vybudovala domov pro seniory. Podle nich mají staří lidé právo dožít zbytek života v místě, kde bydleli, a městská část se o ně musí postarat. Radnice tvrdí, že domov důchodců je i její prioritou a hlavní město již pracuje na jeho projektu. 

Obyvatelé Jihozápadního Města si stěžují i na hluk z letadel, která vzlétají a přistávají na letišti v nedaleké Ruzyni, a také na spaliny z leteckých motorů, které podle nich zhoršují ovzduší na sídlištích. Žádají zákaz přeletů letadel nad Stodůlkami.

Praha 13 leží v jihozápadní části Prahy na území starších obcí a usedlostí Jinonice, Butovice a Stodůlky, kde v 80. a 90. letech 20. století vznikly velké sídlištní komplexy Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada. Žije zde téměř 58 000 obyvatel. Rozpočet městské části na letošní rok počítá s výdaji ve výši 346,5 milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Od kufru až po rakev. Web se ztrátami a nálezy funguje deset let

Přes 180 tisíc předmětů se za deset let objevilo na webu eZtráty. Ke svým majitelům se jich vrátila zhruba polovina. Ty ostatní musí instituce tři roky uschovávat, a pokud se nikdo nepřihlásí, připadnou právě jim. V Praze část míří na charitu, některé se draží v aukcích. V hlavním městě ročně evidují až šest tisíc nálezů. Byly mezi nimi i kuriozity – umělý chrup, protéza, kánoe či rakev. Dominují však kufry, kočárky nebo přepravky na zvířata. Část věcí pochází z letiště. Hlásit se o ně mohou lidé na pracovišti v ulici Karolíny Světlé. Přes 560 institucí a firem po celém Česku je zároveň inzeruje na webu eZtráty.
před 1 hhodinou

Zastupitelé v Chrudimi budou jednat o zrušení spádových obvodů škol

Chrudimští zastupitelé budou v pondělí 8. prosince rozhodovat o zrušení čtyř spádových obvodů základních škol. Zavést chtějí jen jeden pro celé město. Podle starosty Františka Pilného (ANO) je hlavním cílem zamezit spádové turistice. Podle něj některé rodiny účelově měnily trvalé bydliště tak, aby se jejich dítě dostalo na preferovanou základní školu. Novinka má platit pro zápisy v roce 2026, které začnou už v lednu. Proti změně se ale ohrazují někteří rodiče. Obávají se losování o místa na školách a nejistoty před zápisy. Své argumenty chtějí vyjádřit i na zastupitelstvu.
před 2 hhodinami

Stavba první části středočeské D3 má územní rozhodnutí

První část dálnice D3 ve Středočeském kraji získala územní rozhodnutí pro stavbu. Zatím je ale nepravomocné a už teď je jisté, že proti němu bude podáno nejméně jedno odvolání. Ředitelství silnic a dálnic s protesty počítá, a to i na dalších úsecích. Přesto pokračuje s přípravami a chce do tří let stavět.
před 13 hhodinami

V Praze hořel pneuservis s veterány, škoda je 200 milionů

V pražských Strašnicích v ulici Třebohostická hořel v noci z pátku na sobotu pneuservis. Hasiči nejprve uvedli, že plameny podle předběžného odhadu napáchaly škodu osmdesát milionů korun, kolem poledne pak číslo více než zdvojnásobili na dvě stě milionů. V prostorech byly automobilové veterány. Na místě nebyl nikdo zraněn. Příčinou požáru byla technická závada na elektroinstalaci, uvedl později policejní mluvčí Richard Hrdina.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
včera v 08:15

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
5. 12. 2025

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
5. 12. 2025

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025
Načítání...