Lidé mají zdravotní potíže, zinkovna ale vyrábět nepřestane

Nymburk – Přestože lidé z okolí zinkovny, která funguje na okraji Nymburka, mají stále častěji zdravotní potíže, tato továrna vyrábět nepřestane. Obyvatelé vilové čtvrti Zálabí přitom mluví o zápachu, motání hlavy, zažívacích potížích a horšící se alergii. Radnice Nymburka nechá situaci znovu důkladně prověřit. Tento závěr vyplynul z dnešního setkání vedení města s obyvateli a zástupci společnosti.

Vilová čtvrť Zálabí v Nymburku působí na první pohled jako čistá a klidná. Její obyvatelé si ale na zinkovnu stěžují. Martina Skoupá, nespokojená obyvatelka Nymburka, popsala problémy takto: „Musíme být zavření doma, když to enormně smrdí, a nemůžeme být venku, třeba pozvat návštěvu na zahradu.“ Jana Tománková, obyvatelka nymburského Zálabí, popsala 24. 6. 2014 problémy své rodiny takto: „Máme časté záněty spojivek s oběma dcerami nebo hnisání očiček.“ A další odpůrkyně zinkovny 24. 6. 2014 řekla: „Odvezli mě do nemocnice, nevědí, z jakého důvodu. Říkali, že je to srdeční vada, ale zhoršilo se mi to od té doby, co tady ta zinkovna je.“

Společnost AZOS ale všechna obvinění odmítá. To, že výroba neškodí, dokládá výsledky měření. Karel Samec, mluvčí AZOS, ke stížnostem obyvatel uvedl: „Nerozumíme tomu, protože provoz je ekologický a v žádném případě neškodí životnímu prostředí. Ve firmě proběhlo několik měření, zhruba pět akreditovaných zkušeben provedlo více než 14 měření, žádné neprokázalo, že by AZOS vypouštěl do ovzduší jakékoli škodlivé emise. Myslím si, že se zcela jasně prokázalo, že toto není pravda. AZOS CZ nad rámec zákonných opatření, o své dobré vůli, provedl úpravy více méně kvůli tomu, aby vyvrátil a eliminoval veškerá podezření ze strany aktivistů. Takže byly svedeny spaliny do průmyslového komína, nyní je nastaveno kontinuální měření, které se vyhodnocuje každý den a orgány státní správy a samosprávy jej mají kdykoli na vyžádání k dispozici, a v neposlední řadě byla uzavřena smlouva se servisní firmou na vzduchotechniku, takže ta je neustále pod kontrolou a funguje, jak nejlépe může.“ 

Na stranu společnosti se postavila také Česká inspekce životního prostředí. Pavla Sibřinová, mluvčí České inspekce životního prostředí, uvedla: „Nebylo zaznamenáno porušení právních předpisů ani emisních limitů.“

Údajný zápach z výrobny kovů vadí hlavně lidem, kteří bydlí přímo přes ulici. Požadují proto zastavení výroby. Miloslava Štěrbová, předsedkyně spolku Permanent, řekla: „AZOS je posazen do jižní průmyslové zóny, kam metalurgická výroba na bázi chemie nepatří, a s tím já budu operovat stále.“

Petici proti zinkovně podepsalo už 600 lidí. Všechny jejich kroky k zastavení výroby byly marné. Povrchovou úpravnu kovů si dnes proto prohlédlo nové vedení města, které vzešlo z říjnových voleb a navrhlo vytvořit nezávislou komisi. Nymburský starosta Tomáš Mach (ČSSD) po jednání připomněl, že firma AZOS zaměstnává skoro 200 lidí: „Jsou mezi nimi i Nymburáci. Ale musíme porovnat na misce vah, jestli to je, nebo není škodlivé. Já věřím tomu, že se najdou taková opatření, že AZOS bude fungovat dál, aniž by obtěžoval nymburské občany.“

Lidé protestují proti zinkovně dlouhodobě. Naposledy se hlasitě ozvali 16. 9. 2014, kdy protestovali přímo na nymburském náměstí. První výsledky by komise mohla mít už za měsíc.

Pozinkování je nanesení vrstvy zinku na povrch ocelových výrobků. Tato vrstva slouží jako ochrana proti korozi. Zinek chrání povrch nejen mechanicky, ale i chemicky. Ochrana pozinkováním se používá pro celé výrobky (automobilové karoserie, sloupy osvětlení, zábradlí, okapy), ale i pro materiál (pozinkovaný plech).

Zinek se na povrch předmětů nanáší buď zastudena elektrolyticky (galvanické pozinkování), nebo ponořením předmětu do roztaveného zinku (žárové zinkování).

Zdroj: Wikipedie

2 minuty
Zinkovna v Nymburku bude fungovat dál
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 2 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 6 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 10 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 10 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
včera v 21:06

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57
Načítání...