Liberecký kraj má téměř 449 tisíc obyvatel a občané volí 45 krajských zastupitelů. Po minulých volbách usedla do vedení kraje koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS. Hejtmanem kraje byl již potřetí zvolen Martin Půta (SLK).
Po posledních volbách usedla v čele Libereckého kraje koalice s velkou většinou
Do vedení Libereckého kraje se v minulých volbách dostalo celkem pět politických subjektů. Vítězem bylo s výrazným náskokem uskupení Starostové pro Liberecký kraj. V 45 členném zastupitelstvu obsadilo 22 míst. Za hnutí SLK se s velkým odstupem umístilo ANO. Třetí příčka patřila Pirátům a čtvrtá ODS. Jako poslední překročilo pětiprocentní hranici hnutí SPD.
Lídr kandidátky Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta hned po oznámení výsledků voleb řekl, že by na kraji preferoval širokou koalici složenou z SLK, Pirátů a ODS. Tak se i stalo. Už v pondělí po volbách uzavřely strany předběžnou koaliční dohodu. A to i přesto, že části krajské buňky Pirátů se nelíbila koaliční vláda s ODS. Na konci října podepsaly strany koaliční smlouvu. Staronovým hejtmanem se stal lídr Starostů za Liberecký kraj Martin Půta. V opozici zůstaly ANO a SPD. Volební účast dosáhla 40,41 procenta a byla nejvyšší od vzniku krajů.
Celým volebním obdobím se táhla kauza hejtmana Půty, který byl už v roce 2014 obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. V roce 2017 byl tehdejší hejtman obžalován. Podle obžaloby měl Půta ovlivňovat rozhodnutí Regionální rady, která přidělovala evropské dotace z fondu ROP Severovýchod. Půta, který radě předsedal, měl získat úplatek za to, že ovlivní jednání rady tak, aby obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany získala evropské peníze na projekt, jehož součástí byla i rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény.
Dále měl Půta podle obžaloby zajistit průběžné financování projektu, nikoliv až zpětné, jak se předpokládalo. Hejtman za to měl mít podle obžaloby přislíbený úplatek ve výši 830 tisíc korun. Slíbit mu ho měla stavební firma Metrostav, která mu měla částku 530 tisíc korun i vyplatit. Z evropských fondů nakonec do projektu peníze nešly.
Celá zakázka na opravu kostela měla být podle obžaloby zmanipulovaná ve prospěch Metrostavu. Část z ceny zakázky pak měla jít na úplatky hejtmana a dvou pracovníků ROP.
V květnu roku 2020 byl hejtman i s dalšími jedenácti obžalovanými osobami a čtyřmi firmami osvobozen. Státní zástupce se ale odvolal. V listopadu téhož roku odvolací soud osvobozující rozsudek zrušil. Půta tedy opět usedl na lavici obžalovaných. Případ dosud soudy nerozhodly.
Půta se setkal s orgány činnými v trestním řízení i letos. Poskytl jim svůj mobilní telefon i notebook. Policie měla příkaz i k domovní prohlídce. Ta se podle hejtmana nakonec neuskutečnila. V souvislosti s vyšetřováním údajné korupce spojené s libereckou radnicí policie obvinila osm lidí. Půta mezi obviněnými není. Přesto jej opoziční ANO vyzvalo k rezignaci na hejtmanský post. Půta to odmítl s tím, že ho má vyšetřování poškodit před volbami.