Liberecká nemocnice musí ušetřit miliony. Pocítí to i pacienti

Liberec - Krajská nemocnice Liberec musí letos ušetřit 120 milionů korun. Kvůli nové úhradové vyhlášce totiž od pojišťoven dostane o 100 milionů korun méně. Zhruba o 20 milionů vzrostou i náklady kvůli zvýšení DPH. Nemocnice už připravila řadu úsporných opatření, hledá i nové zdroje příjmů. Mezd 2 200 zaměstnanců, které tvoří 43 procent nákladů nemocnice, se zatím úspory nedotknou. Pacienti si ale o něco déle počkají na některé plánované operace.

Úspory se nedotknou akutní péče, pacienti ale budou déle čekat třeba na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu, oční čočky, operaci páteře, vyšetření na magnetické rezonanci nebo periferních cév. „Čekací doby se prodlouží ze tří měsíců na šest, nesmí to ale v žádném případě ohrozit pacienta na životě,“ uvedl lékařský ředitel Jan Mečl.

Pojišťovny si objednaly méně výkonů a nemocnice za výkony nad dohodnutý limit nedostane zaplaceno. „Může se tak stát, že pacienta, který bude potřebovat třeba nákladnou biologickou léčbu, budeme muset po splnění limitu poslat do pojišťovny, aby mu našla jiné zdravotnické zařízení,“ uvedl generální ředitel nemocnice Jiří Veselka.

Liberecká nemocnice je se svými 960 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Slouží nejen pro jeho 438 tisíc obyvatel, ale onkologie, traumatologie nebo neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země. Loni nemocnice hospodařila s příjmy kolem 2,5 miliardy korun, z toho 2,052 miliardy představovaly příjmy od pojišťoven. Loňské hospodaření skončilo podle předběžných odhadů pětimilionovým ziskem. V letošním roce dostane nemocnice od pojišťoven jen 1,955 miliardy korun, přesto plánuje udržet vyrovnané hospodaření. Bude to ale za cenu razantních úspor.

Nemocnice bude šetřit na materiálu i energiích

„Chceme snížit náklady na materiál, tlačíme dodavatele k co nejnižším cenám, spolu s krajem chceme plyn a elektřinu nakupovat přímo na burze,“ řekl Veselka. Nemocnice ale podle něj nebude jen šetřit, hledá i nové zdroje příjmů. 

„Kromě tržeb, které máme za zdravotní péči, se snažíme hledat i další příjmy. Připravujeme oddělení, kde chceme poskytovat závodní zdravotní péči pro zaměstnance firem, vylepšili jsme laboratoře a jejich služby nabízíme, v první polovině roku chceme otevřít oddělení soudního lékařství, rozšiřujeme i služby našeho cateringu,“ dodal Veselka.

Nemocnice Liberec musí šetřit (zdroj: ČT24)

Podobný propad příjmů od pojišťoven čekají všechny nemocnice

Ještě větším problémem než v Liberci bude podle náměstkyně hejtmana Zuzany Kocumové (Změna pro Liberecký kraj) snížení příjmu pro Nemocnici s poliklinikou v České Lípě. Ta skončila předloni ve ztrátě přes 43 milionů korun a za loňský rok vykázala deficit kolem 12 milionů korun.

Od pojišťoven dostane letos českolipská nemocnice podle odhadů o 30 až 40 milionů korun méně. I tam jsou podle Kocumové nastavena úsporná opatření. Nemocnice například snížila mzdy zaměstnanců, aby snížila náklady, přesune dětské oddělení. Také chystané zateplení by se mělo projevit na úspoře nákladů. „Není ale jisté, zda se přes to všechno podaří udržet hospodaření vyrovnané,“ dodala Kocumová.