Liberec ruší botičky, řidiči začali za špatné parkování platit

Liberec – Pouze výjimečně budou nasazovat liberečtí strážníci špatně zaparkovaným autům botičky. Opustí tak dosavadní praxi, podle radnice už není potřeba, protože je pro řidiče obtížnější vyhnout se trestu za přestupek.

Nasazování botiček špatně zaparkovaným vozidlům bylo u liberecké městské policie v minulých letech velmi oblíbené. Loni dokonce jejich počet stoupl, na auta jich namontovali průměrně třináct za den, letos je počet stejný. Strážníci s tím ale teď přestanou, botičky už budou nasazovat pouze výjimečně. „Při zjištění špatně parkujícího vozidla toto vozidlo viditelně označí Vyrozuměním o oznámení porušení pravidel silničního provozu. Neprojednané přestupky poté městská policie předá správnímu orgánu, a ten dořeší případ buď s řidičem, anebo s provozovatelem vozidla,“ popsal, jak si strážníci zjednoduší práci, jejich ředitel Ladislav Krajčík.

Podle liberecké radnice nejsou botičky potřeba, protože se řidiči mnohem řidčeji dokáží trestu za přestupek vyhnout. „V minulosti se mohli provozovatelé vozidla vymlouvat na osobu blízkou a botička byla jediným způsobem, jak postihnout řidiče za daný přestupek. Dnes se buď řidič přizná, anebo pokutu zaplatí provozovatel vozidla,“ uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Podle primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) je výrazné omezení botiček vstřícný krok „vůči řidičům i návštěvníkům města“. Apelovala, aby se lidé při parkování chovali ukázněněji.

2 minuty
Michal Jemelka o libereckých botičkách
Zdroj: ČT24

Novela silničního zákona, která nařizuje provozovatelům vozidla vědět, kdo ho právě řídí, omezila chování provozovatelů, kterým úředníci říkali „výmluvy na osobu blízkou“. Provozovatel automobilu nadále „má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké“, současně mu ale hrozí jiná pokuta za to, že nezajistil, aby „při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 9 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 17 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 18 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 18 hhodinami
Načítání...