Les dopravních značek v Praze mate řidiče. Město pracuje na zlepšení

3 minuty
Události: Přehlednější dopravní značení v Praze
Zdroj: ČT24

V Praze je aktuálně přes sto šedesát tisíc značek. Podle vedení metropole vytvářejí vizuální smog a často i nepřehledné situace pro řidiče. Radní proto nechali zpracovat manuál, který poslouží k lepšímu umisťování cedulí.

Příkladem může být Sokolovská ulice v Praze, celkem je tam v jednom bloku devět značek. Podle dopravního experta víc, než dokáže řidič zaznamenat. Některé se navíc odkryjí až na poslední chvíli. „Pro řidiče vzniká informační smog a může se stát, že potom přehlédne nějakou opravdu velmi důležitou dopravní značku,“ poznamenal dopravní expert z platformy Vize nula Roman Budský.

Město teď chce počet značek redukovat a upravit i rozmístění. Například ve Zlatnické ulici v centru Prahy jsou značky postavené jen asi půl metru od sebe, obsahují přitom celkem devět různých informací pro řidiče. V jiných případech zase překážejí chodcům nebo narušují estetiku města.

„Naše města jsou úplně zasypána značkami, někdy to je až nesmyslné. Často překáží chodcům, kočárkům. Každá značka má vlastní sloupek a vy se do toho díváte jak do lesa,“ popsal ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

Nový manuál o dopravním značení

Nový manuál má nabídnout řešení, například v podobě zmenšení značek nebo lepšího využití prostoru. Některé je možné připevnit třeba na veřejné osvětlení. „S tím se pojí samozřejmě nejen to, že to bude estetičtější a pro pěší průchodnější, ale také v konečném důsledku pro město levnější a jednodušší na údržbu,“ řekl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Příklady kultivovaného značení najdou lidé například na Rašínově nábřeží nebo na Vyšehradě. Značek je tam minimum a osazené jsou tak, aby nenarušovaly krajinu a nepřekážely chodcům. Přidat by se měly i další městské části. Do roka chtějí vybrat konkrétní místa, na kterých nová pravidla otestují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 4 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 16 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 18 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...