Brno – Opravy škod, které loni způsobily vandalové ve vozidlech brněnského dopravního podniku, stály pět milionů korun. Kdyby se firma rozhodla vyměnit všechna poškozená skla v tramvajích, stálo by ho to dokonce desetinásobek. Dopravní podnik proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli poškozování cizí věci. Vandalismu se ale snaží dopravce bránit i aktivně a do novějších tramvají instaluje kamerový systém.
Kvůli vandalům podal brněnský DP trestní oznámení
Poškrábaná okna sice už brněnský dopravní podnik většinou nevyměňuje, musí tak ale učinit, pokud vandalové poškodí čelní skla. Firma musí také umývat posprejované karosérie a také napravovat škody na zastávkách, kde vandalové ničí hlavně označníky a jízdní řády. Škoda, která takto každoročně vzniká, je podle vedení firmy příliš vysoká, a tak se vandalismem bude muset zabývat i policie. „Za pět milionů můžeme mít nový autobus. Nemůžeme dál před vandalismem zavírat oči, proto jsme také trestní oznámení podali,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.
V minulosti se podnik snažil bojovat s vandaly různými způsoby a s různou účinností. Mezi účinnější opatření patří finanční odměny pro řidiče, kteří si vandalů případou. Pomohly i výzvy v tisku, aby na vandaly upozorňovali lidé. Naopak fyzické zábrany, které měly před vandaly chránit hlavně okna, se dopravnímu podniku neosvědčily – například ochranné fólie, které pořídil, byly dražší než nová okna. „Výrazným pomocníkem v boji s vandalismem je v současnosti kamerový systém, který funguje už několik let v tramvajích Porsche a jejich skla jsou téměř netknutá. Proto jsme přistoupili k rozšíření kamer i do ostatních typů vozidel a postupně jimi osazujeme novější tramvaje, například Varia nebo Anitry,“ uvedl provozní ředitel Jiří Valníček. Dosazení kamery do jednoho vozu stojí 30 tisíc korun. Letos by se měly objevit v 52 vozidlech.