Kůrovec napadl na Šumavě o dvě třetiny méně stromů

Vimperk - Kůrovec napadl na Šumavě o více než dvě třetiny méně stromů, než tomu bylo loni. V roce 2011 jich lesníci k 1. červnu vyznačili 50 000, letos jen 15 000. Vedení parku věří, že příští rok se situace okolo kůrovcové kalamity na Šumavě uklidní a péče o lesní ekosystémy se vrátí do normálních kolejí. Správa parku tak letos zřejmě nebude nucena proti kůrovci zasahovat v takovém rozsahu jako loni. Současně chce ale používat i chemické pasti. Na Šumavě už proto hlídkují ekologičtí aktivisté. Podle Hnutí Duha se zatím žádné blokády neplánují. Případný nezákonný postup správy parku ale chtějí ekologové hlásit buď na policii, nebo přímo na Inspekci životního prostředí.

„K této bilanci nám pomohl především včasný a efektivní asanační postup v lese v loňském roce a také použití obranných zařízení ve formě trojnožek, lapáků a insekticidních sítí, které jsou ekologicky nejšetrnější,“ uvedl ke kůrovci odborník na ochranu lesa parku Petr Kahuda. Jaromír Bláha z Hnutí Duha ale upozornil, že došlo k poklesu kůrovce i v oblastech, kde se proti němu nijak nezasahovalo.

Místní se bojí dalších blokád, aktivisty varují výstražnými hesly

Nejhorší je momentálně situace v západní části Šumavy, kde je hodně smrků. Kůrovec se tam po polomech v roce 2007 nekontrolovatelně rozmnožil. Jde o lesy na Modravě, v okolí Srní a na Prášilsku. Stejně jako loni použije správa parku v lesích i odkorňování napadených stromů na stojato. Padnout by mělo dvě stě tisíc kubíků dřeva. „Bude to v podobném rozsahu jako loni. Pracovat se bude na stejných místech - na Smrčině, kde nás k asanaci kůrovcem napadených stromů zavazuje Česko-rakouská dohoda, a také na Křemelné,“ řekl náměstek ředitele Tomáš Fait.

Těmito ekologicky šetrnými, ale ekonomicky velmi náročnými způsoby asanace se vedení parku podle ředitele Jana Stráského snaží předejít možné blokádě likvidace kůrovcem napadených stromů. I přes protesty ekologických aktivistů podle něj správa parku používá insekticidní obranná protikůrovcová zařízení legálně, na základě platného rozhodnutí státní správy ochrany přírody.

Podle Bláhy je ale použití těchto jedovatých látek v národním parku neobhajitelné. V případě, že by se blokády opakovaly, hrozí ovšem spory hlavně s místními obyvateli. Především na Modravě už teď aktivisty varují, že je na Šumavě nechtějí. Na domech visí výstražná hesla, lidé pomalovali i kameny v okolí. Případný střet obou stran by tak mohl být dramatický. „Určitě by došlo k újmám na zdraví,“ řekl ČT starosta Modravy Antonín Schubert.

2 minuty
Reportáž Davida Havleny
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Města stěhují kvůli novele novoroční ohňostroje. Někde i jen o pár metrů

Některá města zrušila klasické novoroční podvečerní ohňostroje a nahradila je například videomappingem nebo opékáním buřtů. Jinde pouze radnice mění místa konání, aby vyhověly novým pravidlům platným od prosince. Třeba v Dobřanech v Plzeňském kraji nebo v Karviné v Moravskoslezském kraji stačilo posunout odpaliště o pár desítek metrů.
před 4 hhodinami

Menší porodnice se přetahují o rodičky ve snaze zachránit provoz

Některé menší porodnice se snaží zaujmout a přitáhnout budoucí matky právě k sobě. Tím by přibrzdily pokles počtu „svých“ novorozenců a udržely si šance na zachování provozu. Zkoušejí to i v Českém Krumlově, kde počet narozených dětí za poslední čtyři roky klesl o třetinu. Nemocnice proto nyní lákala budoucí rodičky prohlídkou všech prostor porodnice, včetně novorozeneckého koutku. V Česku skončily porodnice ve Stodu (2023), v Ivančicích (2024) a Prachaticích (2025). S koncem roku přibude na seznam i ta v Rychnově nad Kněžnou.
před 14 hhodinami

Pražští zastupitelé schválili rozpočet. Hřib a Pospíšil rezignovali z rady

Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání schválili návrh rozpočtu města na rok 2026. Odhlasovali si také personální změny v radě. Z té odcházejí náměstci primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) a Zdeněk Hřib (Piráti), který zůstává v čele dozorčí rady pražského dopravního podniku a pražským zastupitelem. Zastupitelé také schválili převod 600 milionů korun Kongresovému centru Praha. Rozhoduje se i o směně pozemků pro Střední odbornou školu civilního letectví.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Na D56 u Ostravy bouralo několik aut, jeden člověk zemřel

Provoz na dálnici D56 u Ostravy od rána komplikuje vážná nehoda u Paskova. Zranilo se při ní pět lidí, jeden člověk v důsledku vážných zranění zemřel v nemocnici. Dálnice musela být kvůli vysypanému dřevu z nákladního auta obousměrně uzavřená. Před 17:00 se na dálnici podařilo zprovoznit jeden pruh ve směru na Ostravu, informovalo Národní dopravní informační centrum. Nyní se tak po dálnici jezdí jedním pruhem v každém směru.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Volební nesrovnalosti v Blansku prověří policie

Policie začne prověřovat možné nesrovnalosti v počítání hlasů v jednom z volebních okrsků v Blansku při letošních sněmovních volbách. Podnět jí předal státní zástupce poté, co Nejvyšší správní soud při přepočtu zjistil výrazné rozdíly mezi skutečným výsledkem hlasování a záznamy volební komise. Pokud by se prokázalo úmyslné jednání, hrozily by viníkům až tři roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ochranáři vykupují pozemky v Doupovských horách. Pro zubry a divoké koně

Ochránci přírody začali vykupovat pozemky pro rezervaci zubrů a divokých koní v Doupovských horách v Karlovarském kraji. Podle plánů společnosti Česká krajina a organizace Refugium by rezervace mohla mít rozlohu zhruba 130 hektarů. Na výkup pozemků je potřeba vybrat 2,5 milionu korun. Veřejnost může na výkup přispět přes dárcovský portál rajprozubry.cz, uvedla společnost Česká krajina.
před 23 hhodinami

Příspěvek na péči pokryje jen zlomek potřeb, říká aktivista se svalovou atrofií

Adam Kratochvíl trpí spinální svalovou atrofií a bez pomoci druhých se neobejde. Přesto pomáhá jiným: přednáší na školách o životě s handicapem, spolupracuje s Ostravskou univerzitou jako konzultant a jako sociální pracovník pomáhá lidem zorientovat se v obtížných životních situacích. Lidé se svalovou atrofií se podle něj potýkají s nedostatkem osobních asistentů i s tím, že příspěvek na péči pokryje jen zlomek jejich skutečných potřeb. Péče tak často dopadá na rodinu, mnohdy na rodiče ve vyšším věku. Osobní asistence je podle něj existenční nutnost, bez které není možné žít důstojný a aktivní život, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou.
včera v 10:37

Tetování poškozuje imunitu a může snižovat účinnost vakcín, zjistila studie

Průlomová mezinárodní studie, na níž se podíleli i vědci z Biologického centra Akademie věd ČR, ukazuje, že běžně používané tetovací pigmenty mají vliv na imunitu, vyvolávají zánět a mohou snižovat účinnost některých vakcín. Hned po aplikaci se barviva rychle šíří lymfatickým systémem a hromadí se v mízních uzlinách, kde přetrvávají celé roky. Výzkum zkoumal toxicitu tří nejpoužívanějších barev – černé, červené a zelené – a odhalil, že pigmenty nejen zůstávají v kůži, ale také se trvale ukládají v imunitních buňkách.
včera v 09:18
Načítání...