Krkonošská šlechta se sešla u Luční boudy

Luční Bouda (Krkonoše) – Po dlouhých třech staletích se v Krkonoších sešli potomci tamní šlechty. U Luční boudy nedaleko Sněžky odhalili symbolický hraniční mezník, který připomíná ukončení hraničních sporů a naplnění smlouvy o průběhu hranic v Krkonoších mezi významnými šlechtickými rody. Šlechta měla zásadní vliv na vývoj Krkonoš, byla hlavní silou při jejich osidlování a přeměně. Díky schopnostem jejích příslušníků bylo možné i v horách zakládat města, obce, doly, hutě, sklárny, kostely, cesty, na hřebenech zemědělské usedlosti a nakonec i turistické boudy a rozhledny.

Vladimír Aichelburg, Erns Harrach a nebo Alexander Czernin Morzin, pokračovatel rodů Valdštejnů jsou potomky šlechtických rodů, které v minulosti ovládaly celé Krkonoše. Šlechtici spolu se zástupci měst a obcí odhalili symbolický hraniční mezník. Přesně před 300 lety totiž jejich předci podepsali dohodu o rozdělení hranic tehdejších panství. „Nápisy, nebo připomínky šlechtických rodů směřují směrem, kde byla jejich panství,“ vysvětlil organizátor setkání Pavel Klimeš a bývalý ředitel Krkonošského muzea Miloslav Bartoš doplnil: „Spory trvaly s různou intenzitou asi 200 let. Když se je v roce 1710 podařilo dokončit, byla vytyčena hranice, která se později stala hranici mezi Československem a Německem.“ Pavel Klimeš dodal: „Tady u Luční Boudy byla nejenom státní hranice, ale byla tady i hranice mezi čtyřmi panstvími.“

Šlechtické rody významně přispěly k rozvoji Krkonoš. Šlechtici vybudovali první cesty na hřebenech hor a díky nim stojí třeba vrchlabský zámek a nebo kaple sv. Vavřince na vrcholu Sněžky. „Před padesáti lety by mne nenapadlo, že se tohoto okamžiku dožiji,“ prohlásil Vladimír Aichelburg a Alexander Czernin Morzin podotkl: „Odhalení pamětního kamene vnímám s velkou hrdostí. Naši předci si alespoň takovouhle vzpomínku zaslouží.“

2 minuty
Reportáž Václava Plecháčka
Zdroj: ČT24

Zatímco Alexander Czernin Morzin nikdy o restituci krkonošského majetku nežádal, rod Harrachů restituční spory s ČR vede stále.

V Krkonoších se sešli potomci tamní šlechty, aby odhalili symbolický mezník, který připomíná ukončení hraničních sporů.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
před 8 hhodinami

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Podmínka za zapálení supermarketu platí, mladík musí uhradit obří škodu

Krajský soud v Plzni pravomocně potvrdil podmínku Máriu Baigerovi, který jako osmnáctiletý v listopadu 2022 nechtěně zapálil supermarket v Chodově na Sokolovsku. Podmínka činí třicet měsíců s odkladem na tři roky. Mladík musí také podle svých možností zaplatit škodu. Ta byla na budově a zaparkovaných autech vyčíslena na více než padesát milionů korun, potvrdil pro ČT mluvčí Krajského soudu v Plzni Jakub Štverák.
před 17 hhodinami

Pražské letiště obnovilo přílety a odlety

Letiště Václava Havla v Praze krátce po 10. hodině obnovilo provoz, který muselo na zhruba pět hodin pozastavit kvůli mlze. Mluvčí Letiště Praha Denisa Hejtmánková řekla, že omezení kvůli snížené viditelnosti ovlivnilo k desáté hodině celkem 24 příletů, šest letů bylo zrušeno a všechny ranní spoje byly zpožděny.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
před 23 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
15. 4. 2025

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
15. 4. 2025
Načítání...