Kandidatura na město kultury přichází Ostravu draho i po ukončení soutěže

Ostrava - Kandidatura Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury končí spory o peníze. Poté, co Ostravu porazila Plzeň, chce město zlikvidovat společnost Černá louka 2015, která měla tuto akci na starost. Na ukončení činnosti ale jednatel společnosti Čestmír Kopecký žádal podle zastupitelů příliš velkou částku. Město ji proto snížilo o více než polovinu.

Naděje Ostravanů vkládané do vítězství v soutěži o titul Evropské město kultury 2015 zhasly loni v září. Prohra znamenala konec i pro firmu, která kandidaturu města připravovala. Pronajaté prostory v bývalém divadle v centru Ostravy teď společnost vyklízí. Letos ještě od města dostane příspěvek na zaplacení posledních účtů a likvidátora. Podle zastupitelů ale firma požádala o neodůvodněně vysokou částku. „Když jsem viděl částku 870 tisíc, kterou pan Čestmír Kopecký požaduje na likvidaci společnosti, tak mě to docela šokovalo, protože mám v této oblasti poměrně bohaté zkušenosti,“ říká opoziční zastupitel Ostravy Petr Kausta (Ostravak).

„Veškeré položky, které byly stanoveny panem Kopeckým, se nám zdály neadekvátní, a proto jsme je výrazně seškrtali,“ potvrdila náměstkyně primátora Ostravy Simona Piperková. Společnost Černá louka 2015 nakonec od města dostane jen 400 tisíc korun. To je o 470 tisíc méně, než původně žádala. „My jsme udělali rozpočet, kolik to tak asi může stát s tím, že naší snahou bude ušetřit,“ tvrdí jednatel společnosti Černá louka 2015 Čestmír Kopecký. Loni na dotacích společnost skutečně ušetřila a městu vrátila přes dva miliony korun. Podle náměstkyně ostravského primátora Simony Piperkové by teď bylo vše jednodušší, kdyby jednatel Čestmír Kopecký na středečním zasedání zastupitelům žádost o dotaci osobně objasnil.

Nahrávám video
Reportáž Dagmar Famfulíkové
Zdroj: ČT24

„Ptal jsem se, jestli mám přijít, a dostal jsem písemnou odpověď, že ne. Já bych se dostavil velice rád a rád bych vedl na toto téma nějakou debatu,“ říká Čestmír Kopecký. Čtyři sta tisíc korun je maximální částka, kterou je Ostrava ochotna za likvidaci společnosti zaplatit. Může to být i méně. Město proplatí jen účty, jejichž oprávněnost uzná. Likvidátor by měl činnost společnosti uzavřít do konce září. Jeho zprávu pak ještě projedná zastupitelstvo města.

  • Čekání na vyhlášení města kultury autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2353/235266.jpg
  • Sídlo společnosti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2353/235264.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
12:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
před 5 hhodinami

Studenti vyvinuli aplikaci na vyhledávání brigád

Gymnazisté z Humpolce spouští novou aplikaci na brigády – studenti si mohou snáz najít přivýdělek a firmy zase potřebné síly. Prototyp je hotový a na Vysočině právě začíná testování mezi středoškoláky.
před 11 hhodinami

Thonetům vrátí čestné občanství, jejich židle se v Bystřici vyrábějí dodnes

Obec Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku napraví historickou křivdu a po 78 letech vrátí čestné občanství vynálezcům ohýbaného nábytku Augustovi a Jakobovi Thonetovým, které jim komunisté vzali v roce 1948. Jejich patent na ohýbání bukového dřeva dnes v Česku využívá jako jediná firma sídlící v Bystřici. O židle vyvinuté v polovině 19. století mají pořád zájem zákazníci z celého světa.
před 23 hhodinami

ŘSD varuje před stopkou i pro rozestavěné projekty, dle vlády se výhled bude měnit

Vládou navržený střednědobý výhled rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v současné podobě ohrožuje plynulou výstavbu a může vést i k pozastavení rozestavěných projektů. Dokument počítá v letech 2027 a 2028 s výrazným poklesem peněz oproti letošku. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (nestr. za SPD) bude vláda výhled ještě měnit.
před 23 hhodinami

Od večera se bude hlavně na severovýchodě Česka tvořit náledí

Během nedělního večera a v noci na pondělí se bude především na severu Moravy a ve Slezsku místy tvořit náledí či zmrazky. Na ostatním území republiky budou komunikace namrzat především ve vyšších polohách a na horách, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včera v 12:24

Jsou tam chyby, říká o stavební novele Kovářová. Velká část stížností je dle Doležala obsažena

Poslanci v tomto týdnu začali projednávat ve výborech novelu stavebního zákona. Měla by zrychlit a usnadnit povolovací proces. Debata ve sněmovně trvala přes jedenáct hodin. Opozice vytýká koalici zejména problematiku připomínkového řízení, jak uvedla v Událostech, komentářích z ekonomiky poslankyně výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Věra Kovářová (STAN). Zmínila také rizika u přesunu zaměstnanců. Místopředseda téhož výboru Tomáš Doležal (SPD) naopak tvrdí, že velká část stížností je v nové legislativě obsažena. Nyní prý probíhá mapování kritérií. Pořadem provázeli Nina Ortová a Jakub Musil.
včera v 11:13

Písek loni vybral z pokut na nové dálnici 15 milionů korun

Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí došlo loni k více než dvaceti tisícům přestupků. Písečtí úředníci řešili hlavně překročení povolené rychlosti. Tomu nejrychlejšímu „závodníkovi" naměřili 235 kilometrů v hodině. Na pokutách vybrali přes 15 milionů korun. Peníze použili na dopravní stavby, zařízení a bezpečnost chodců v Písku. Situaci na D4 sledují kamery, dispečeři i policie. V celém padesátikilometrovém úseku se stalo v loňském roce 45 nehod. Jedna z těch vážnějších byla pod vlivem alkoholu – poté, co vjel řidič do protisměru, střetl se s dodávkou.
včera v 08:30
Načítání...