Jihlava opět odložila opravu stadionu. Nyní ho chce zbourat

Místo plánované rekonstrukce – další odklad. Oprava Horáckého zimního stadionu v Jihlavě přitom měla začít přesně za rok. Vedení města se ale nedokázalo domluvit na variantě opravy, proto nyní přišlo s novým návrhem – kdysi slavnou halu v roce 2018 úplně zbourá a na jejím místě postaví nový stadion.

„Poslední možnost, na které se snad dokážeme shodnout, je stadion zbourat a postavit na jeho místě nový,“ popsal současnou situaci primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD). Bourat i stavět by se podle něj mohlo v roce 2018. „Bude to možná největší investice za existenci Jihlavy, když pominu stříbrné doby ve středověku, odhadem 500 až 600 milionů korun,“ dodal Chloupek.

Od radnice je to novinka – ještě před pár dny mluvila jen o rekonstrukci. V minulosti už si proto nechala za sedm milionů udělat celý projekt a několik studií, tyto peníze ale nejspíš přijdou vniveč. Politici nyní slibují, že toto rozhodnutí je definitivní. Nové rozhodnutí přináší i řadu nových otázek, nikdo totiž neví, kde bude během rok a půl dlouhé stavby haly jihlavský klub hrát.

Jen věcné opravy vyšly už na 30 milionů

Přestavbu haly začalo město plánovat už před deseti lety. Nyní už je ale stadion, který bude mít šedesát let, na konci své životnosti. Nejhůř je na tom střecha, která má od statika výjimku pouze do roku 2018. Uvnitř přitom hala zchátrale nevypadá. „Je to zásluha i našich fanoušků, kteří uspořádali sbírku a pak tu strávili řadu dní, aby vymalovali,“ vysvětlil jednatel hokejového klubu Dukla Jihlava Bedřich Ščerban.

Oprava zimního stadionu v Jihlavě? (zdroj: ČT24)

Problémy jsou ale především v zázemí. „Jde o kabiny pro mládež, elektrorozvody, vzduchotechniku, chlazení. Není snad týden, kdy bychom neřešili nějaký problém,“ vyjmenoval Ščerban. Dosud se řešily jen nejnutnější opravy, aby stadion zůstal v provozu, přesto se za posledních pár let na základní opravy proinvestovalo zhruba třicet milionů korun. „Opravili jsme skleněnou střechu za dva a půl milionu, stejnou částku dáme za to, abychom mohli chladit,“ dodal.

Vyhovující stadion potřebuje také hokejový tým Dukla Jihlava, který se snaží vrátit do extraligy. Nynější hala totiž nevyhovuje licenčním podmínkám pro účast v soutěži. „Doufejme, že se najde hrdý sponzor Dukly, aby se mohla dostat do extraligy, kam dlouhodobě, i z historického hlediska, patří,“ uzavřel primátor. V kdysi slavné hale Dukla získala dosud nepřekonaných 12 mistrovských titulů.