Jak se píše neviditelným inkoustem? A jak se vyrábí desková hra? Pražská muzejní noc láká do 80 budov

Pražská muzejní noc nabídne v sobotu večer program ve skoro 80 budovách. Muzea, galerie a další instituce budou otevřené od 19:00 hodin a zavřou až hodinu po půlnoci. Do všech budov bude vstup zdarma s výjimkou národní kulturní památky Vyšehrad, kde návštěvníci zaplatí za vstup symbolickou jednu korunu. Návštěvníci mohou využít i speciálních automobilových linek.

Festival slibuje tradiční i neobvyklé prohlídky expozic, které doprovodí koncerty, přednášky, workshopy, divadelní a taneční představení nebo filmové projekce. Detailní informace naleznou zájemci na webu Pražské muzejní noci nebo u informačních stanů. Na webu akce je možné si také stáhnout mobilní aplikaci s programem.

Třeba Náprstkovo muzeum představí příběh cesty plejtváka myšoka do sbírky Národního muzea. České muzeum hudby seznámí návštěvníky s historickými skladbami. Muzeum Policie České republiky zase připravilo dobrodružný doprovodný program, při kterém se budou návštěvníci potápět a před Muzeem hlavního města mohou zájemci posprejovat připravené panely.

V Městské knihovně si zase návštěvníci mohou zahrát deskové hry, vyrobit svou vlastní hravou knížku či měnící se obrázek a zhlédnout divadelní představení.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy láká na komentované prohlídky a několik přednášek. Děti zde zabaví hrou na archeology, při které budou hledat kosti v pískovišti a následně určovat části kostry. Pro návštěvníky zde ale připravili i akci pro ty, kteří nechtějí čekat ve frontě. Pokud návštěvník včas najde indicie a zodpoví několik otázek, získá možnost prohlídky v jiném termínu zdarma.

V Lapidáriu, které návštěvníky provede i restaurátorským ateliérem, je pro nejmenší připravena tajuplná stezka, při které se děti seznámí s příběhem Bruncvíka. V Národním pedagogickém muzeu a Knihovně J. A. Komenského si zase vyzkouší, jak se píše neviditelným inkoustem.

Dopravu mezi jednotlivými objekty zajistí zdarma deset speciálních autobusových linek pražského dopravního podniku, které budou jezdit od večera až do jedné hodiny po půlnoci. Všechny spoje budou zajišťovat nízkopodlažní autobusy. Prodloužen bude také provoz metra.