Hygienici na Liberecku sbírali klíšťata

Liberecko – Účelem sběru klíšťat na Liberecku bylo zjistit, jak jsou infikovaná. Právě v tomto kraji měli loni nejvíc případů lymské boreliózy, onemocnělo 300 lidí. Hygienici se zaměřují jednak na místa, kde se pohybuje hodně lidí, a také na oblasti, odkud je hlášeno nejvíc infekcí. Do týdne budou hygienici znát, jaká rizika letos hrozí.

S vlajkou, na kterou se klíšťata chytají, vyrazily do lesů hned po ránu. Dušana Kafková z Krajské hygienické správy Liberec říká, že největší aktivitu mají klíšťata právě ráno a v podvečer. Proti bakteriální infekci, kterou přináší lymská borelióza, se nedá očkovat. „Je nutná dobrá spolupráce infektologů, dermatovenerologů a epidemiologů,“ prohlásila epidemioložka Jana Prattingerová.

Druhá nejčastější nemoc, kterou klíšťata přenášejí, je klíšťová encefalitida. O život v těchto dnech bojuje v českolipské nemocnici 64letý myslivec právě s touto diagnózou. Proti encefalitidě je přitom velmi účinné očkování. Ředitel Krajské hygienické správy Liberec Vladimír Valenta potvrdil, že v současné době je vzestupný trend klíšťové encefalitidy.

Reportáž Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)

Pokud máte přisáté klíště, rozhodně ho nevyndávejte krouživým pohybem, ale snažte se ho vyviklat ze strany na stranu, jak radí hygienici. Lymská borelióza se v počátku projevuje na pokožce, a to červenými skvrnami, které mají uprostřed bílou plochu. Příznakem klíšťové encefalitidy bývají vysoké horečky a silná bolest hlavy.