Hradec Králové uzavřel část problematických hradeb

Hradec Králové - Hradecká radnice uzavřela pro veřejnost část hradeb nad Žižkovými sady. Odborníci, kteří hradby posuzovali, uvedli, že některá místa takzvaných severních teras jsou ve střednědobém či dlouhodobém horizontu problematická. Akutní nebezpečí zřícení hradeb však nehrozí, informovala Pavlína Pospíšilová z hradecké radnice. Uzávěra se dotkne některých horizontálních spojnic mezi schodištěm na Kavčí plácek a schodištěm do Radoušovy ulice ke Klicperovu divadlu.

„Nejedná se o situace bezprostředně nebezpečné a sesuv nebo zřícení aktuálně nehrozí. Opěrný systém je sice porušený, ale prozatím funkční. Patrné jsou zatím mírné propady a rozrušení povrchů terasových plošin a stezek či vykloněné zídky,“ uvedl geolog Jiří Petera. Podle něj se v horizontu let může při kombinaci nepříznivých faktorů tato část hradeb sesunout.

Radnice se pro uzavření hradeb rozhodla také v souvislosti s mezinárodním divadelním festivalem Divadlo evropských regionů, který se ve městě uskuteční od 21. do 30. června. Část venkovních produkcí se odehrává v Žižkových sadech a po hradbách procházejí stovky lidí. „Pořadatele venkovních představení jsme informovali a konzultovali uzávěru s jejich potřebami tak, aby nebyl narušen chod akce,“ poznamenal vedoucí magistrátního odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.

Hradby se opravují postupně

Královéhradecká radnice postupně opravuje terasy a hradby po obvodu historického centra města, v minulých letech stavbaři opravili schodiště u pivovaru či hradby pod hudební síní. Nyní se dokončují opravy hradeb na jižní straně. Radnice už dříve informovala, že tato část hradeb by mohla být přístupná od září. Město za tuto část oprav zaplatí 54 milionů korun.

Další části hradeb na opravu dosud čekají. Na konci března se zřítila část hradeb u Adalbertina. Při pádu zdivo poničilo tři auta na parkovišti, nikdo nebyl zraněn. Radnice místo nechala zajistit bedněním, opravy hradeb v této části města by mohly začít na jaře 2012. „V návaznosti na získaný posudek město připravuje varianty harmonogramu prací podle návrhů stabilizace městských hradeb. K těm bude zároveň hledat vhodné dotační tituly,“ uvedl Votroubek.

Část hradeckého opevnění
Zdroj: ČT24