Fungování nemocnic - politická rozbuška Moravskoslezského kraje

Ostrava – Analýza hospodaření krajských nemocnic, kterou vypracovala firma RGM Medical, vzbudila bouřlivou debatu krajských zastupitelů. Kraj si ji nechal zpracovat loni kvůli více než stomilionovému dluhu krajských zdravotnických zařízení. Analýza doporučuje převod všech osmi krajských nemocnic do jednoho holdingu v podobě akciové společnosti. Kraj by tak údajně ušetřil až 300 milionů, například na nákupu energií a zdravotnického materiálu. Zastupitelé za ČSSD se ale kvůli tomuto závěru dostali do ostrého sporu se svým hejtmanem Jaroslavem Palasem.

„Každá akciová společnost, která nemá peníze, řeší situaci hledáním strategického partnera, a to je první krok k určité formě privatizace, protože prodat devět nemocnic je samozřejmě složitější než prodat podíl v nějakém holdingu,“ argumentuje zastupitel Karel Sibinský (ČSSD). „To jsou spekulace, pokud nevložíte majetek do té akciové společnosti, pak není co privatizovat. My v žádném případě nepočítáme s tím, že bychom vložili majetek do této akciové společnosti,“ oponuje hejtman Palas.

A výhradu ke zprávě RGM Medical má i předsedkyně krajského zdravotního výboru. „Nelíbil se mi z odborného hlediska. Asi každý pochopí, že nemůžu pacienty z kožního oddělení přesunout na internu. Nemůžu dát pacienty z plicního na infekci. To jsou zásadní chyby z odborného hlediska,“ poukazuje na nedostatky analýzy předsedkyně krajského zdravotního výboru Alena Krušinová. „Materiál zpracovávali lidé, kteří se aktivně pohybují v tom zdravotnickém prostředí, mají zkušenosti, a pokud to navrhli, mají dostatečnou podporu k tomu, aby se to dalo realizovat,“ myslí si ale náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný.

Nahrávám video
Reportáž Radka Wiglasze
Zdroj: ČT24

Jednatel společnosti RGM Medical se po zasedání novinářům vyhnul. „Nemám mandát komentovat to, ale rezervy v systému jsou,“ uvedl pouze jednatel společnosti Norbert Schellong. Opozice pak kritizuje třeba to, že neměla k dispozici celou čtyřsetstránkovou analýzu, ale jenom její stručné shrnutí a nelíbí se jí ani proces výběru firmy RGM Medical. Ta zakázku za 1 850 000 vyhrála i přesto, že byla do obchodního rejstříku zapsána ve stejný den, kdy ji kraj vyhlásil. Analýzou se teď bude zabývat krajská zdravotní komise a bude ji dále projednávat zastupitelstvo na svém nejbližším březnovém řádném zasedání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ligová fotbalová asociace zahájila řízení se Slavií, rozhodne v úterý

Ligová fotbalová asociace (LFA) zahájila s fotbalovou Slavií disciplinární řízení kvůli sobotnímu nedohranému derby, při kterém na hřiště vběhli fanoušci. Vršovický klub už oznámil, že do odvolání uzavře severní tribunu, kde sídlí kotel jeho nejhlasitějších fanoušků. Výtržníci, kteří v nastavení sobotního utkání vtrhli na trávník a napadli několik hráčů Sparty, dostanou doživotní zákaz vstupu na stadion. Klub bude po vinících požadovat náhradu celé škody včetně případné milionové pokuty od disciplinární komise, uvedl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Obrazem: Fotograf Sudek vyrážel za svými třemi přáteli na sever

Výstava Josef Sudek a přátelé, jež byla otevřena v litoměřické Severočeské galerii výtvarného umění, se zaměřuje na jednu z mnoha částí Sudkovy bohaté tvorby. Podtitul Putování na sever naznačuje, kam se ubíralo kurátorské uvažování.
před 17 hhodinami

Policie vyšetřuje napadení fotbalistů v pražském derby. Tvrdík se omluvil

Ligové pražské derby mezi fotbalisty Slavie a Sparty se po vběhnutí domácích fanoušků na trávník a napadení několika sparťanských hráčů v sobotu nedohrálo. Divákům to oznámil do mikrofonu předseda představenstva vršovického klubu Jaroslav Tvrdík. Policie incident vyšetřuje pro podezření z výtržnictví, za které hrozí až dva roky vězení.
9. 5. 2026Aktualizovánopřed 19 hhodinami

VideoPolitické spektrum: SNK Evropští demokraté, Stačilo!, Národní demokracie

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 9. května přijali René Živný (SNK Evropští demokraté), Jana Turoňová (Stačilo!) a Jan Sedláček (Národní demokracie). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
9. 5. 2026

Útěk do Anglie ho zachránil. Dnes válečný veterán žije v Melbourne

Jiří Švenger utekl těsně před druhou světovou válkou do Anglie. Zachránilo mu to život, protože byl židovského původu. Ještě mu nebylo osmnáct let. Nastoupil do armády, chtěl být letcem, ale špatný zrak mu to nedovolil, stal se proto radiotelegrafistou. Válečný veterán, příslušník 311. československé bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), dnes žije v Austrálii a je mu 102 let.
9. 5. 2026

VideoSpáleniště v Českém Švýcarsku projde přirozenou obnovou

Oheň přírodu u Rynartic zdevastoval, další stromy mohou ještě padat, přístup na spáleniště proto hlídají hasiči. Území v Českém Švýcarsku zasažené několikadenním požárem však projde přirozenou obnovou, bez zásahu člověka. Spálené jehličnany nahradí nejprve břízy, pod těmi pak začnou růst další druhy. Správci národního parku chtějí, aby se příroda zotavila sama, podobně jako po požárech v dřívějších letech.
9. 5. 2026

Ojeté pneumatiky mohou lidé odevzdávat zdarma. Přesto část končí v přírodě

Pro použité pneumatiky musí od roku 2021 zajistit jejich zpětný odběr výrobci, většinou prostřednictvím pneuservisů a autoservisů. Zdarma je vybírají i některé sběrné dvory. Například Sokolov zrušil poplatek před dvěma lety a podle radnice díky tomu ve městě a okolí černých skládek ubylo. V Česku ale stále končí dvacet procent pneumatik v přírodě, u silnic nebo na dálničních odpočívkách. Úklid nelegálních skládek stojí města a správce silnic každoročně miliony korun.
9. 5. 2026

Ve Svatavě vznikla nová expozice o ženách vězněných v nacistickém táboře

V bývalém protileteckém krytu ve Svatavě na Sokolovsku vznikla interaktivní expozice, která připomíná osudy žen vězněných za druhé světové války v tamním ženském koncentračním táboře. Tábor osvobodila 7. května 1945 americká armáda. Expozici nazvanou Každá z nás měla v očích strach vytvořilo sdružení Paměť národa spolu s městysem Svatava.
7. 5. 2026
Načítání...