Důchodce, který při hádce postřelil souseda, dostal pětiletý trest

Za to, že střílel v pražských Kunraticích po sousedovi, půjde důchodce Vlastimil Matula na pět let do vězení. Poslal ho tam pražský městský soud. Důchodce se brání tím, že mu pětačtyřicetiletý muž dlouhodobě vyhrožoval. Sousedé měli spory například kvůli hranici jejich pozemků nebo pokácenému ořešáku.

Soud Matulovi trest mimořádně snížil, původně mu za pokus o vraždu hrozilo deset až 18 let vězení. Státní zástupce Petr Boš požadoval trest při dolní hranici sazby.

„Důsledně jsme zvažovali okolnosti, které provázely tento skutek, i z hlediska těch předchozích vztahů,“ poznamenala předsedkyně trestního senátu Silvie Slepičková. Podle ní žil Matula až do incidentu řádným životem a má dobrou šanci na resocializaci.

Důchodce vystřelil dvakrát na hlavu

Incident se odehrál loni v květnu okolo poledne. Třiasedmdesátiletý důchodce podle spisu po hádce se svým sousedem vzal svou legálně drženou zbraň, namířil ji muži na hlavu a minimálně dvakrát z bezprostřední blízkosti vystřelil.

Soused v obraně zkřížil ruce před obličejem, jedna střela ho zasáhla do ucha, druhá do předloktí. Matula pak za mužem podle obžaloby se zbraní v ruce běžel přes dva pozemky. Když muž vyběhl na ulici, vrátil se útočník do své chatky, kde ho zadrželi policisté.

Matula podle svých slov zabíjet nechtěl. Mladší muž ho prý delší dobu šikanoval, posílal mu i výhrůžné sms zprávy. Důchodce si navíc podle svého tvrzení těsně před střelbou myslel, že má jeho soused v ruce nůž a bál se, že mu chce ublížit. Postřelený muž měl ale v ruce pouze telefon. Na místě se sice nůž našel, podle soudu ale typem odpovídá spíše nožům v Matulově chatce. Kriminalisté na něm nenašli žádné stopy.

Nemáme žádné pochybnosti, že obžalovaný je osobou slušnou, oproti tomu poškozený je osobou impulzivní, vznětlivou, sprostou, nedbající zásad slušného chování, alespoň pokud jde o sousedské vztahy.
Silvie Slepičková
předsedkyně trestního senátu

„Jsou dvě možnosti, buď pan obžalovaný schválně ten nůž pohodil, nebo, a k tomu se spíše kloníme, tam měl ten nůž náhodně,“ řekla Slepičková. Nůž byl totiž nalezen poblíž sekačky na trávu, se kterou Matula ten den ráno pracoval.

Použití zbraně byla obrana, tvrdí obhájkyně

„Jsem přesvědčena, že nebylo prokázáno úmyslné jednání,“ řekla ve své závěrečné řeči Matulova zástupkyně Barbara Martinů. Pokud by měl Matula v úmyslu souseda zabít, mohl to podle právničky udělat například ve chvíli, kdy postřelený muž utíkal.

Podle Martinů to byl mladší muž, kdo se choval neadekvátně a Matula se pouze bránil. Důchodci prý soused řekl, že „ho zabije“. „To, že použil zbraň, bylo jediným řešením situace, neboť se obával o svůj život,“ dodala právnička.

Navrhla, aby byl čin posouzen jako nutná obrana, nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, za které hrozí maximálně dvouleté vězení. Poukázala například na to, že je Matula slušný člověk, který v minulosti neměl konflikt se zákonem.

Muži měli podle Matulových slov spory od roku 2011, kdy Matulův syn pokácel ořešák na sousedově pozemku. Hádali se i kvůli sdílenému plotu a hranicím obou pozemků. Napadený muž požadoval jako náhradu škody 11 milionů korun. Soud ho s tímto nárokem odkázal na civilní řízení. Muž žádal škodu za ušlý zisk nebo za psychické útrapy, podle soudu své nároky ale nijak nedoložil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 2 hhodinami

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 13 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 16 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...