Dostihový spolek je v insolvenčním řízení

Pardubice - Dostihový spolek, který provozuje pardubické dostihové závodiště a je pořadatelem Velké pardubické, je v insolvenčním řízení. Návrh podal dřívější člen vedení Dostihového spolku Karel Šimána, kterému spolek dluží 191 484 korun. Na zasedání městského zastupitelství o tom dnes informoval náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek. Insolvenční řízení může ohrozit jednání o sponzorech pro nadcházející dostihovou sezonu, která má v Pardubicích odstartovat 8. května. Samotná sezona ale podle spolku ohrožena není.

„Hodláme své závazky splnit, ale musí se nejprve vyjasnit skutečná výše dluhu. Z doložených faktur vyplývá, že přesnou částku nezná ani věřitel,“ řekla advokátka Tereza Jelínková, která Dostihový spolek zastupuje. Podle Jelínkové s tím podání insolvenčního návrhu souvisí. „Myslím, že ten, kdo návrh podal, je vedený jinou zájmovou skupinou. Je to cílený útok na spolek, možná přímo na radnici. Je podivné, že právě v tento den se někdo obrátí na soud s návrhem insolvence,“ komentovala Jelínková fakt, že insolvenční řízení zhatilo hlasování o příplatku ve výši 4,2 milionu korun k základnímu kapitálu spolku.

Kvůli insolvenčnímu řízení dnes nemohlo zastupitelstvo hlasovat o příplatku mimo základní kapitál, čímž chtělo stabilizovat pozici Dostihového spolku. O dalších krocích bude rozhodovat valná hromada, která má zasedat ve středu.

Věřitelé se mohou přihlásit s pohledávkami soudu

Podle návrhu na insolvenční řízení Dostihový spolek neuhradil Šimánovi služby v oblasti marketingu a vztahů s veřejností. Jako druhého dlužníka Šimána uvedl město Pardubice, kterému má Dostihový spolek dlužit nájemné za dostihové závodiště z let 2009 až 2011 přes 4,2 milionu korun. Insolvenční soud vyzval věřitele, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali přihlášku pohledávky.

Šimána podle MF Dnes v minulosti jednal za skupinu kolem žokeje Josefa Váni, která chtěla provoz pardubického závodiště a potažmo i Velké Pardubické převzít. Jednání s městem ale ztroskotala.

Dostihový spolek se dostal do finančních problémů, když jeho závazky dosáhly zhruba výše základního jmění. Pardubice kvůli dluhům společnosti navrhovaly, že zvýší základní jmění o zhruba čtyři miliony korun. Minoritní akcionáři to zatím odmítali.

Dostihový spolek byl založen jako akciová společnost v prosinci 1992 iniciativou několika dostihových nadšenců poté, co dvě zahraniční a jedna domácí asociace stáhly své nabídky na pořádání Velké pardubické. V následujícím roce do akciové společnosti vstoupilo město Pardubice, které získalo 31,5 procenta akcií. V roce 2005 navýšilo město z důvodu stabilizace Dostihového spolku svůj podíl na nynějších 51,54 procenta. Mezitím stoupl rozpočet spolku z původních 2,5 milionu korun na zhruba 50 milionů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na zastupitelstvo Brna dorazili odpůrci i podporovatelé sjezdu sudetských Němců

Brněnští zastupitelé se na svém jednání zabývají protesty proti konání sjezdu sudetských Němců. Ten se má odehrát na konci května v areálu brněnského výstaviště a už několik týdnů vyvolává silné emoce. Sudetské Němce pozvali do moravské metropole zástupci festivalu Meeting Brno. Několik desítek lidí přišlo ráno protestovat i na brněnskou radnici.
před 54 mminutami

VideoNa Písecku testují drony k ochraně kritické infrastruktury či záchraně lidí

Výzkumníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) testují na Písecku drony, které mohou pomáhat v krizových situacích, jako jsou živelné pohromy, hledání ztracených lidí či krize v elektrárnách. Stroje dokážou létat i bez signálu GPS a naprostá většina komponentů by měla být česká. „Většina evropských výrobců je na Číně dost závislá, ale všichni to teď chápou a snaží se do posledního kabelu vyvíjet tuzemsky nebo v okolí,“ vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny Martin Saska. Vývojáři chtějí mít jistotu, že nejsou v dronech špionážní čipy a že je budou schopní kompletně vyrobit i v době, kdy bude na světovém trhu problém s dodávkami.
před 6 hhodinami

Tři zadržení za krádež bankomatů v Praze skončili ve vazbě, čtvrtý je svědkem

Tři ze čtyř podezřelých, které policie v pátek zadržela kvůli krádeži peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v Praze 4, skončili ve vazbě. Čelí obvinění z krádeže vloupáním. U čtvrtého zadrženého kriminalisté neprokázali podíl na krádeži, proto ho propustili a je svědkem, řekli policisté. Současně si myslí, že případ souvisí s obdobnými krádežemi na Slovensku a obvinění cizinci ve věku 25 až 40 let chtěli v trestné činnosti pokračovat. Podle policistů to dokládá i nález zhruba 1,5 kilogramu výbušniny TNT při domovních prohlídkách u podezřelých.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Praha chce od státu pořídit zámek Veleslavín i Národní dům na Vinohradech

Praha plánuje odkoupit zámek Veleslavín od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 210 milionů korun. Záměr schválili radní. Město o převzetí areálu usiluje delší dobu, dříve však odkup odmítalo kvůli vysoké ceně. Radní zároveň schválili i koupi Národního domu na Vinohradech za 399 milionů korun. O finálním rozhodnutí budou v obou případech ještě hlasovat zastupitelé.
včera v 12:55

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
12. 4. 2026

Oholili mi hlavu, ale integritu mi vzít nemohli, říká přeživší holocaustu

Významná psycholožka a psychoterapeutka Lydia Tischlerová prožila dětství poznamenané holocaustem, deportacemi i pobytem v Osvětimi. Hrůzy války podle ní formovaly její celoživotní směřování k psychoterapii. Po válce našla nový domov v Anglii, později pomáhala rozvíjet psychoterapeutické vzdělávání i v tuzemsku.
11. 4. 2026

Židovská obec v Praze hledá příběhy tisíce neoznačených hrobů

Na Novém židovském hřbitově v Praze zůstává přes tisíc neoznačených hrobových míst, ukazují data Židovské obce. Statistiku se snaží napravit projekt, jehož cílem je vrátit lidem důstojnost a připomenout jejich životní příběhy. Podle Jáchyma Pešaty ze společnosti Matana už takto přibylo přes 120 náhrobků se jmény. Projekt ale naráží na nedostatek financí.
11. 4. 2026

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026
Načítání...