Dlouhý rozvod. Dvacet let tahanic mezi Spešovem a Blanskem neukončil ani Ústavní soud

Dvacet let po osamostatnění Spešova od Blanska se jejich spor o majetkové vyrovnání dostal až k Ústavnímu soudu. Blansko chtělo po obci přes osm set tisíc korun, ale neuspělo. Proto žalovalo stát a nárokovalo peníze vyplatit jako odškodné za špatné rozhodnutí ministerstva vnitra, které rozdělení povolilo. U Nejvyššího soudu ale neuspělo a nyní jeho stížnost zamítl i Ústavní soud, a soudní spory tak budou zřejmě pokračovat.

Bazén ve Spešově je nejen útočištěm před vedrem, ale také a symbolem odtržení od Blanska. Obec areál převzala zadlužený, proto zdejší lidé nechápou, proč by měli městu ještě něco platit. „Stavíme se k tomu profesionálně, ale nevidíme důvod vracet se k této historii, která je dávno pryč,“ řekla starostka Spešova Ivana Holomková (nez. za STAN).

Spešov se v roce 2000 od Blanska odtrhl, protože se o něj město, podle starostky obce, příliš nezajímalo. A na odtržení podle ní vydělal. Získal například desítky milionů z Evropské unie. Za ně bude stát třeba nová školka.

Po státu město peníze chtít nemůže

Sousední Blansko ztratilo kus města a také, jak tvrdí, přes osm set tisíc korun. To je část dluhů, které měl po osamostatnění převzít právě Spešov. U soudů Blansko neuspělo, a tak zažalovalo ministerstvo vnitra, které rozdělení povolilo. Ani to nevyšlo. Zasáhl Ústavní soud.

Blansko má peníze znovu vymáhat po Spešovu. „Tu hru jsme neskončili, jen jsme poukázali na to, že je spravedlivé požadovat tu částku po tom, kdo by ji měl skutečně zaplatit, a nikoliv hned po státu,“ vysvětlila soudkyně zpravodajka Ústavního soudu Kateřina Šimáčková.

Jinde se města a odtržené obce dohodly

„Po rozhodnutí Ústavního soudu bych preferoval jednání s obcí Spešov, zda by nebyla možná nějaká dohoda,“ řekl starosta Blanska Jiří Crha (ODS). Spešov ale nehodlá zaplatit ani korunu, a soudní spor tak bude nejspíš pokračovat.

Jinde rozdělení skončilo většinou přátelsky. Například Ladná se od Břeclavi odtrhla v roce 2006, Želechovice od Zlína o dva roky později. V obou případech se finanční nároky vyřešily do roka dohodou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvacet pět tisíc přihlášek na SŠ za týden, uchazeči mají čas do 20. února

Za první týden podalo přihlášky na střední školy dvacet pět tisíc dětí. Většina se ještě rozhoduje. Přihlášku si mohou podat až do 20. února. Přijímačky budou psát v první polovině dubna. Už minulý týden ale žáci mohli posoudit své znalosti zdarma na zkoušce nanečisto od Cermatu. Komerční organizátoři po ní zaznamenávají větší zájem o volné termíny. V Praze je letos přes jedenáct tisíc deváťáků, tedy o pár stovek méně než loni. Zhruba třetina přihlášek na zdejší střední školy ale chodí ze Středočeského kraje. Celkově je pro více než sto tisíc deváťáků na veřejných školách sto sedmnáct tisíc míst. Nabídka vzhledem k demografii mírně klesla. Některé obory ale posilují, reagují například na poptávku na pracovním trhu.
před 4 hhodinami

Nelegální odpad z Brna začne německá firma odvážet v úterý, uvedlo ministerstvo

Více než 280 tun nelegálního odpadu, který do brněnských Horních Heršpic navezla německá firma Roth Interantional, začne německá strana odvážet v úterý 10. února. Na sociální síti X o tom informovalo ministerstvo životního prostředí.
před 15 hhodinami

Teplárna Kladno vyzvala energetický úřad, aby vybral nového dodavatele tepla

Teplárna Kladno vyzvala Energetický regulační úřad (ERÚ), aby od dubna vybral nového dodavatele tepla pro město. Může, ale nemusí využít technologie teplárny. Ta ale po 31. březnu nemůže dál vyrábět a dodávat teplo kvůli ekonomické neudržitelnosti, řekla v pátek mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Ze zákona by ale nemělo nastat přerušení dodávek tepla bez náhrady. Dodávky tepla nejsou ohroženy, uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Pavla Tykače.
6. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026

Policistovi za postřelení muže, který později zemřel, hrozí 16 let vězení

Obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti čelí policista, který podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni v srpnu postřelil v pražských Ďáblicích muže, jenž na ulici napadl manželku, kterou se snažil odtáhnout do bytu, a následně se v bytě sám zabarikádoval. Muž poté zemřel v nemocnici. O obvinění policisty, kterému v případě odsouzení hrozí až 16 let vězení, informovaly Novinky.cz. Podle webu obviněný zůstává ve službě u pražské policie, působí ale beze zbraně.
6. 2. 2026

Zakázku na cyklověž v Hradci vyhrál uchazeč kritizovaný z nezkušenosti

Hradec Králové chce postavit novou cyklověž pro 120 kol s fotovoltaikou. Zakázku za 22,4 milionu korun bez DPH vyhrál podnikatel a učitel královéhradecké průmyslové školy Václav Břeň, který přitom podobný objekt dosud nikdy nerealizoval. Podoba ani provoz systému zatím nejsou veřejně známé.
5. 2. 2026Aktualizováno5. 2. 2026

V penzi bývalé učitelce chyběly děti. Teď pomáhá ve školce jako „babička“

Mateřské školy v Pardubicích zapojují do výuky aktivní seniory. V rámci projektu DOBRO-SEN pomáhají dobrovolné „babičky a dědečkové“ dětem ve třídách a učitelům s každodenní péčí. Projekt přináší prospěch oběma generacím a funguje už více než dekádu.
5. 2. 2026

Návštěva staré dámy zviklá morálku v Ostravě

Příjezd bývalé a nyní zámožné rodačky vyvolá ve zchudlém městě morální dilema. Ve hře Návštěva staré dámy ho před sedmdesáti lety rozehrál švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt. Nyní groteskní tragikomedii nejen o tom, co vše lze koupit za peníze, uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě.
5. 2. 2026

V příštích dnech bude dál zataženo, mrznout ale má jen v noci

Do neděle bude v Česku převážně zataženo, občas zaprší, na horách může i sněžit, srážek bude více o víkendu. Teploty přes den budou stoupat většinou k šesti stupňům Celsia, v noci bude kolem nuly. Po víkendu se mírně ochladí a mraky na obloze by se mohly alespoň částečně protrhat, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 2. 2026
Načítání...