Dělníci začali čistit Labe, loďaři označili stav řeky za katastrofální

Děčín - Dlouho očekávaný úklid dolního toku Labe začal - rok a půl po povodních se dělníci pustili do čištění břehů a bagrování nánosů bahna. Na zanesené koryto si přitom loďaři stěžují dlouhodobě. Letošní rok byl podle nich katastrofální. Vodohospodáři se ale brání, že s úklidem za padesát milionů dřív začít nemohli.

Břehy řeky jsou po povodni plné odpadků, dělníci z roští tahají i kusy lodí a kácí také desítky stromů, které velká voda zničila. Do míst, kde pracují, nikdo jiný nesmí. Kácení v těžko přístupném terénu je nebezpečné. „Stromy vypadají, že jsou zelené, ale uprostřed jsou vyhnilé, takže když se řeže, tak pořádně není vidět, kam co padá,“ upozorňuje velitel úklidové čety Tomáš Brouček.

Korytem řeky se zase pohybuje speciální bagr, který ze dna vyhrabává nánosy a štěrk. Kvůli letošnímu suchu navíc hladina klesla a podle loďařů byl problém neuklizenou řekou vůbec proplout. Výletní loď, která pluje obvykle z Děčína do německých Drážďan, tak například musela zkrátit trasu. Lidé musí autobusem do Hřenska a na loď nastoupit až tam.  

Krátce po povodních loni v červenci ztroskotala na Labi dokonce nákladní loď. Kapitán tehdy tvrdil, že narazil do něčeho na dně. Spor s vodohospodáři stále není uzavřen a zřejmě ho bude řešit soud.

Dělníci a bagry se zakousli do Labe (zdroj: ČT24)

Správci řeky se ale hájí, že nesmí začít uklízet hned po povodni. Podle zákona totiž musí nejprve zpracovat projekt a vysoutěžit úklidové firmy. Práce komplikuje i fakt, že řeka teče chráněnou krajinnou oblastí. „Teď jsme například přerušovali práce kvůli tahu lososů,“ dodal Jiří Mach z Povodí Labe. Čištění koryta potrvá ještě většinu příštího roku, břehy ale budou hotové už letos.