Cisterciácké opatství Vyšší Brod má podle Ústavního soudu nárok na pozemky na katastru obcí Vyšší Brod a Frymburk na Českokrumlovsku o rozloze zhruba dva tisíce hektarů. Získalo je zpět v církevních restitucích už v letech 2016 až 2018, ale Lesy ČR podaly soubor žalob. Ty sice zamítl Krajský soud v Českých Budějovicích, Vrchní soud v Praze však dospěl k opačnému názoru a rozhodl, že pozemky se nevydávají. Následná dovolání odmítl sérií stručných usnesení i Nejvyšší soud.
Cisterciákům z Vyššího Brodu náleží pozemky podle církevních restitucí, rozhodl Ústavní soud
„Nejde ani tak o pozemky, což je hmotná věc. Spíš jde o potvrzení práva a potvrzení toho, že jsme právní stát. Znamená to, že pravda skutečně hraje roli a soud nám potvrdil, že jsme byli loajální státu,“ řekl převor Cisterciáckého opatství Vyšší Brod Justin Jan Berka.
Majetek byl sice cisterciákům konfiskován na základě Benešových dekretů, avšak až po roce 1948 a podle soudce zpravodaje Davida Uhlíře posloužily tyto dekrety pouze jako záminka k pokračování majetkové křivdy. Podle Uhlíře je zřejmé, že vyšebrodští cisterciáci byli řádnými občany prvorepublikového Československa a nekolaborovali s nacisty, naopak.
Soudce: Nesmí se vytvářet další křivdy
Členové řádu byli vystěhováni či internováni a už nacisti jim majetek zabavili. V letech 1945 až 1948 byly dva pokusy o konfiskaci ze strany československého státu, ale ani jeden nebyl úspěšný.
Po roce 1948 byly vydané další dva konfiskační správní akty podle Benešových dekretů a podle cisterciáků i tato rozhodnutí vykazují značné formální vady. „Klášter byl objektem náboženské perzekuce,“ doplnil Uhlíř. Budovu konventu, opatství a klášterní kostel už přitom cisterciáci získali zpět podle zákona v roce 1990.
Soudce Uhlíř také uvedl, že obecné soudy podle ustálené judikatury nemohou postupovat formalisticky, musí posuzovat případy citlivě a individuálně. „Právní stát nesmí vytvářet další křivdy,“ prohlásil Uhlíř.
Opatství nyní bude muset podle Berky zajistit firmu, která se o nabytý majetek bude starat. „Chceme plochu zalesnit, protože je hodně vytěžená po státních lesích a vlivem kůrovce. Ale o to se postaráme, na to jsme zvyklí,“ uvedl převor.
Klášter je partnerem v cestovním ruchu, tvrdí místostarosta
Pozemky a lesy jsou pro klášter velmi důležité. Z peněz z hospodaření totiž opatství provádělo některé rekonstrukce. V minulosti dokonce muselo řadu důležitých oprav kvůli chybějícím finančním prostředkům pozastavit nebo úplně zrušit.
Potřebu peněz pro řád si uvědomuje také vedení Vyššího Brodu. „Klášter je důležitým partnerem v cestovním ruchu, zaměstnával tady místní občany, dával práci různým řemeslníkům a zemědělcům,“ uvedl místostarosta Jan Straka (ČSSD). Právě místní pracovní síla by se díky navrácení pozemků opatství mohla opět vrátit.