Cisterciáci z Vyššího Brodu mají šanci na vrácení dalších pozemků

3 minuty
Události: Šance cisterciáků na vrácení pozemků
Zdroj: ČT24

Ústavní soud vyhověl stížnosti cisterciáků z Vyššího Brodu. Ve sporu o pozemky v jižních Čechách musí znovu rozhodnout soud v Českých Budějovicích. Řád se v rámci církevních restitucí marně domáhal určení vlastnictví k pozemkům v katastrech Holašovic, Strýčic, Radošovic, Kvítkovic, Záboří a Habří na Českobudějovicku. Justice žalobě nevyhověla s odkazem na poválečné prezidentské dekrety.

Ústavní soud poukázal na to, že orgány veřejné moci uplatnily při vyvlastňování majetku cisterciáků tři různé postupy. Ze spisu vyplývá, že už tehdy neměly jasno v tom, na základě kterého postupu majetek na stát přešel. Justice by nyní měla důkladněji prověřit, jak se majetek dostal do rukou státu a zda konfiskační postup splňoval tehdy platnou právní úpravu, anebo byl projevem zvůle totalitního režimu. V případě pochybností by soudy měly rozhodnout ve prospěch restitučního nároku.

„V restitučním řízení především musí obecné soudy zohlednit hodnoty a principy demokratického právního státu, opačný postup může ve stěžovateli vyvolávat pocit ‚nové‘ křivdy a bezpráví,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Cisterciáci působí ve Vyšším Brodě od 13. století. Za nacistické okupace čelili perzekuci, klášter sloužil potřebám německé armády a jako depozitář nakradených cenností. Po skončení války se opat s několika mnichy pustil do obnovy. I přesto, jak řeholníci vystupovali za války, stát usiloval o konfiskaci majetku, což dovršil po nástupu komunistů k moci. Ústavní soud to popsal jako důsledek nepřehledných a na sebe nenavazujících kroků.

Klášter získali cisterciáci zpět, s ostatním se mělo čekat

Po roce 1989 řád získal klášter zpět. S vydáním dalšího majetku, zejména lesů, polí a rybníků, se mělo čekat na zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Přesto se sporné pozemky dostaly do soukromých rukou, konkrétně společnosti Rybářství Třeboň. Cisterciáci se domáhají určení, že vlastníkem je stát, aby pak mohli uplatnit restituční nárok.

Spor, na který navazuje aktuální nález Ústavního soudu, je jedním z mnoha, které řád vedl. Ústavní soud už v roce 2022 rozhodl, že opatství má nárok na pozemky na katastru obcí Vyšší Brod a Frymburk na Českokrumlovsku. Získalo je zpět v církevních restitucích v letech 2016 až 2018, ale Lesy ČR podaly soubor úspěšných žalob. Ústavní soud tehdy vyhověl stížnosti cisterciáků a konstatoval, že jejich nárok na pozemky je oprávněný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 6 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 7 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 9 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 17 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 18 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...