České řemeslo slavilo úspěch na mistrovství Evropy

Student Střední odborné školy stavební a zahradnické z pražského Jarova Michal Podsedník, který se učí v oboru kamnář, se nedávno zúčastnil Mistrovství Evropy mladých kamnářů v rakouském Welsu. Pro zdejší školu a Českou republiku se snažil obhájit bronzovou medaili, kterou před čtyřmi lety vybojoval jiný učeň z této školy. Michal sice nakonec na soutěži skončil na čtvrtém místě, i tak to ale byl v konkurenci tradičních kamnářských velmocí pro Českou republiku velký úspěch.

Nahrávám video
Čeští kamnáři se v konkurenci neztratí
Zdroj: ČT24

Jak Michal Podsedník popsal, každý účastník mistrovství dostal plánek a podle něj kamna stavěl. Kritéria byla ale velmi přísná, posuzovala se úhlednost a čistota na pracovišti, všechno muselo být perfektně rovné. Michala Podsedníka nominoval do mezinárodní soutěže Cech kamnářů České republiky.

Jak připomněl Miloslav Janeček, ředitel SOŠ stavební a zahradnické, Michal Podsedník je klasickým příkladem rodinné tradice - jeho otec je kamnář a Michal mu odmalička pomáhal, jezdil s ním na zakázky na stavby. Na škole se nejprve vyučil v klasickém tříletém učebním oboru, získal výuční list oboru kamnář, a v současné době na Jarově studuje dvouletou maturitní nástavbu.

Michal Podsedník k budoucnosti kamnářství uvedl: „Dřevo bude pořád a lidi budou mít tato topidla rádi. Je to zdravé teplo, a dá se s tím dělat strašně moc věcí.“

Do Welsu odjížděl Michal s velkými nadějemi, přestože tradice jeho oboru byla u nás nadlouho přerušena. Minule totiž jarovský žák porazil i zástupce kamnářských velmocí Rakouska a Německa.

Michal Podsedník na ME v Rakousku
Zdroj: ČT24

Michal Podsedník nakonec sice bronz neobhájil, ale i čtvrté místo je velkým úspěchem. „Ta špička je velice vyrovnaná, rozdíly byly minimální – takže obrovský úspěch pro něho, a jsme rádi, že i pro školu,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel SOŠ stavební a zahradnické.

Michalova práce na soutěži byla precizní, zaostal ale za medailisty v rychlosti. Zaujala ho ale výjimečná atmosféra, která na mistrovství Evropy panovala – soutěžící si vzájemně pomáhali a půjčovali si nástroje, takže spíš než soupeření to bylo přátelské setkání.

Medaile si v rakouském Welsu rozdělili zástupci kamnářských velmocí-Švýcarska, Rakouska a Německa. Michal Podsedník byl tak první z celého zbytku Evropy.

Michal se na Jarově připravuje na práci v oboru, který může být na první pohled trochu raritní. I v době supermoderních kotlů, ústředních topení a alternativních topiv ale pořád obyčejná kamna hrají důležitou roli. „Současný kamnář skutečně musí umět a umí renovovat, repasovat stará, historická kachlová kamna, ale zároveň umí postavit nádherná nová, moderní, s moderním designem, do moderních prostor, do moderních interiérů – kachlová kamna, krby,“ uvedl Miloslav Janeček, ředitel SOŠ stavební a zahradnické.

Výuka v oboru kamnář
Zdroj: ČT24

Pavel Rynda, prezident Cechu kamnářů řekl, že kamnář musí zvládat své řemeslo od základů, až po nejvyšší vrchol: „A ten vrchol je třeba rekonstrukce krásných kamen, která se nacházejí kdekoli – třeba i na Pražském hradě.“

SOŠ stavební a zahradnická

Na škole na Jarově se kromě oboru kamnář vyučuje i řada dalších řemeslných oborů. Škola má tradci přes sto let a skoro čtyřicet učebních oborů. Jak uvedl malíř a tamní učitel odborného výcviku v tomto oboru, začínající učni se v jeho specializaci například musí zpočátku naučit chodit na štaflích, protože neustále vylézat nahoru a slézat dolů by malíře velmi zdržovalo a nic by si nevydělal.

Další zajímavost – v oboru sklenář se na Jarově učí 7 žáků. Na jednu školu málo, chtělo by se říct. Jenže toto je jediných sedm lidí, kteří se sklenářem učí dokonce v celé České republice.

Nahrávám video
Chlouby jarovské střední školy
Zdroj: ČT24

Do jarovské střední školy teď chodí přes 1 200 žáků a studentů. O jejich perspektivě ředitel školy nepochybuje: „Já tvrdím – na rozdíl od některých kolegů – že posledních několik let, 5 až 6 let, se začíná zájem o řemesla oživovat. Veřejnost už vnímá to, že řemeslníků a hlavně dobrých, šikovných, spolehlivých řemeslníků je málo. A i rodiče současných dětí vědí, že právě ten spolehlivý řemeslník najde dobré uplatnění, i slušně zaplacené,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel SOŠ stavební a zahradnické.

Například jen na truhláře nebo tesaře se ve škole učí 300 žáků. Ti jsou natolik zruční, že si škola prodejem jejich výrobků i přivydělává. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud zprostil děkanku hradecké univerzity obžaloby, státní zástupce se odvolal

Obvodní soud pro Prahu 6 ve čtvrtek zprostil děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou obžaloby z vynášení informací o veřejných zakázkách. Podle nepravomocného rozsudku sice informace o zakázkách svému kolegovi sdělila, neprokázalo se však, že by věděla, že muž skrytě řídil firmu, jež se o zakázky ucházela. Děkanka vinu od počátku odmítá.
před 37 mminutami

Řidiče v Brně omezí další dopravní stavby i redukce v centru

Dopravu v Brně letos ovlivní řada dopravních staveb a oprav. Vedle pokračujících prací začnou nové projekty, například dálniční připojení u Černovické terasy nebo oprava mostu přes ulici Hybešovu. Město zároveň připravuje výrazné omezení automobilové dopravy v historickém centru.
před 19 hhodinami

Stanice metra Hradčanská se kvůli rekonstrukci uzavře až příští rok

Uzavření stanice pražského metra A Hradčanská kvůli rekonstrukci nezačne letos, jak bylo původně plánováno, ale až na začátku příštího roku. Od loňského ledna uzavřenou stanici linky B Českomoravská plánuje pražský dopravní podnik (DPP) otevřít letos 20. března. V metru bude letos stejně jako v minulých letech několik krátkodobých výluk na lince C, omezení čekají i tramvaje.
před 20 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
před 22 hhodinami

Unikátní gondolový most propojí břehy Mže v Plzni

V Plzni-Malesicích překlene řeku Mži samoobslužný gondolový most (transbordér). Pěším a cyklistům umožní pohodlnější cestu z centra města do okolních obcí, aniž by museli využívat frekventovanou silnici. Most bude zároveň architektonickým unikátem – obdobná stavba zatím v Česku stojí pouze jediná, a to u Chrastavy na Liberecku.
3. 3. 2026

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
3. 3. 2026

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí. České dráhy (ČD), které lanovku dřív vlastnily, s obviněním nesouhlasí a jsou připraveny se proti němu bránit, zopakoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský dřívější vyjádření dopravce.
3. 3. 2026Aktualizováno3. 3. 2026

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
3. 3. 2026
Načítání...