Černé stavby lemují jezero Sandberg

Kolínsko – Kolem jezera Sandberg u Kolína našli úředníci několik černých staveb. Majitelé pozemků si tam bez povolení postavili rekreační domky a taky nelegálně vybudovali ploty. Rybáři a rekreanti se zlobí, že nemají k jezeru volný přístup. Stavební úřad teď zahájil s vlastníky řízení o odstranění staveb. Vedení města mu ale vyčítá, že se měl problémem zabývat mnohem dřív.

Jezero Sandberg je rybářským revírem, vlastníci okolních pozemků k němu proto ze zákona musí nechat volný přístup. To se ale neděje. Majitelé si své rekreační chaty důkladně oplotili – ze tří přístupových cest tak nezbyla už ani jedna. Majitel rekreační chaty Tomáš Máj si podle svých slov oplocení postavil kvůli častému vykrádání chat.

Vedoucí odboru výstavby kolínského stavebního úřadu Stanislav Studnička říká, že vhodným řešením bylo oplatit chaty pár metrů od vody, aby rybáři mohli volně procházet. Radnice k jezeru poslala na základě podnětu kontrolu stavebního úřadu. Závěr z ní byl pro starostu šokující – kromě nelegálních plotů a brány odhalila ještě navíc sedm načerno postavených rekreačních domků. Některé ovšem na břehu jezera stojí už pět let.

Reportáž Lucie Komňacké (zdroj: ČT24)

Starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín) se domnívá, že některé pozemky mohou patřit lidem spřízněným s bývalým vedením města. Všichni majitelé budou muset své načerno postavené domky odstranit, jinak je zbourá stavební úřad. Kolem jezera je totiž vyhlášeno záplavové území a v něm žádné stavby stát nesmí.