Hřensko – S živností v Hřensku na Děčínsku skončila kvůli častým povodním více než polovina podnikatelů, obec opouští i místní. S velkou vodou tam bojují prakticky každý rok, přesto se zatím nedočkali protipovodňových opatření. Podle vodohospodářů by to byla příliš drahá záležitost.
Časté povodně vylidňují Hřensko
Kolotoč, který se ve Hřensku opakuje i několikrát do roka, doprovází nejdřív pytle s pískem, pak čerpadla a vysoušeče. Za posledních 12 měsíců postihla obec povodeň už popáté. Tentokrát sice tolik neničila, zatopila necelé dvě desítky domů, chodníky a silnice. Přesto radnice jen těžko hledá peníze, za které poničený majetek opraví a spoléhá na pomoc.
„S finančními prostředky jsme na dně a začínáme mít problémy hradit náklady, které jsou s povodněmi spojené,“ uvedl starosta Hřenska Josef Černý. Mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř sdělil, že pokud se na kraj obec obrátí s žádostí o pomoc, bude se jí zabývat.
Hřensko se doteď potýká s následky srpnových povodní, které způsobily škody za desítky milionů korun. Obec se vylidňuje, řada lidí se už odstěhovala. Opakující se povodně a také padající skály vyhánějí z Hřenska i podnikatele. S živností jich skončila víc než polovina.
Obec je v boji s velkou vodou naprosto bezbranná. Po ničivých povodních z roku 2002 se sice povedlo najít řešení, které by Hřensko ochránilo jak před vodou z Kamenice, tak z Labe, na jeho stavbu ale nedošlo. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský říká, že hlavním důvodem jsou peníze – náklady na stavbu by činily téměř 90 miliónů korun. Se stavbou protipovodňových opatření povodí Ohře nepočítá ani v následujících letech.