Brněnští vědci budou mít nové centrum. Na 10 tisících rodinách prověří vliv znečištění a stresu

V Brně na Masarykově univerzitě vzniká biobanka, která bude uchovávat až dva miliony biologických vzorků. Pomůže tak zkoumat vliv škodlivin ve vzduchu a vodě na lidské zdraví. Vědci už také kvůli nové studii zabývající se vlivem škodlivin začali oslovovat nastávající matky v Brně.

Vědci z Masarykovy univerzity tak rozšíří svoje aktivity ve zkoumání vlivů okolního prostředí na lidské zdraví jako je znečištěné ovzduší a voda, chemické látky, ale i nedostatek pohybu, alkohol, kouření, zneužívání léků a drog, hluk nebo stres.

Novou banku pro uchovávání až dvou milionů biologických vzorků vybuduje brněnské Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX).

Nové laboratoře i studie

Centrum rozšíří své laboratoře, ve kterých prověřuje například vliv škodlivin ve vzduchu a vodě na lidské zdraví. Masarykova univerzita získala na projekt téměř čtvrt miliardy korun z evropských fondů. Stavba začne letos, potrvá do roku 2019.

Při výzkumu je nutné dlouhodobě sledovat velké skupiny lidí. A to ne až od okamžiku, kdy onemocní. „Musíme začít sledovat zdravé pacienty, abychom se mohli dívat, jak se vyvíjí jejich zdravotní stav během života, jaký mají vliv různé faktory,“ řekla dnes novinářům ředitelka RECETOX Jana Klánová.

V Brně začne také nová velká studie. Vědci oslovují nastávající matky v Brně, jejichž děti by se mohly stát součástí vědeckého prověřování po příštích 20 let. Odborníci chtějí do studie zařadit až 10 000 rodin. Osloví také dospělé účastníky starší studie, od kterých mají z minulosti převážně dotazníková data, pro uchovávání vzorků totiž nebyla kapacita.

Výstavba nové biobanky v Brně (zdroj: ČT24)

Vědce zajímá, s čím lidé přicházejí do styku, nakolik se cizorodé látky hromadí v jejich tkáních. Od účastníků studie budou uchovávat vzorky krve, moči nebo slin pro pozdější analýzy, a to v desítkách vzorků z každého odběru. Při skladování je nezbytností bezchybné značení a robotické ovládání, které vyloučí lidskou chybu.

Vědci budou zjišťovat, jak vznikají nemoci

Právě proto vznikne v Univerzitním kampusu Bohunice biobanka. „Projekt má velký potenciál přinést do budoucna informace o tom, jak vznikají nemoci,“ uvedl náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno pro vědu, výzkum a školství Tomáš Kašpárek.

Díky rozšířeným laboratorním kapacitám bude RECETOX více zkoumat také látky tělu vlastní, například metabolity, které mohou vypovídat leccos o tom, jak organismus funguje a reaguje. Další oblastí zájmu je mikrobiom, tedy společenství mikroorganismů, které přirozeně osidlují lidskou kůži, sliznice, ústní dutinu nebo střeva. Mohou ovlivňovat imunitní reakce, vědci chtějí v mikrobiomu pátrat po raných ukazatelích rozvoje chronických nemocí.

Načítání...