Berou Semily zřetel na soukromé vlastnictví?

Semily – Pozemkový úřad v Semilech pošlapává soukromé vlastnictví. To tvrdí někteří zemědělci, když jim před očima mizí půda v rámci takzvaných pozemkových úprav. Zákon totiž umožňuje vyměnit pozemky i bez souhlasu majitele, pokud je nutné je zajistit třeba jako přístupovou cestu. Zemědělci ale s náhradou za půdu spokojeni nejsou a spory většinou končí u soudu.

Místo orné půdy hned vedle Olešnice má nyní zemědělec Radomír Salaba jiný pozemek dál od vesnice. Ornou půdu, kterou jeho rodina vlastní desítky let, si přitom chtěl nechat a s příslušnými úřady jednal tři roky. I přes jeho nesouhlas je ale výměna platná. „Myslel jsem, že když je to moje, tak je to moje a ne, že mi to někdo může vzít. Prostě přijel někdo ze Semil, z okresu a chce vám brát vaše a dávat někomu jinému. To nechápu,“ zlobí se Radomír Salaba.

2 minuty
Reportáž Lucie Pokorné
Zdroj: ČT24

Podobně je na tom Jaroslav Zajíc. I on své pozemky obhospodařuje, v rámci pozemkových úprav dostal prudký svah. Co s ním bude dělat, neví: „Vyměnili nám ornou půdu za pozemek ve stráni, který nelze mechanizací obdělávat. Vždyť tam převrátím traktor.“

Podle semilského pozemkového úřadu byly výměny nutné. Přes pozemky zemědělců prý někdy v budoucnu povede místní komunikace, zatím ale není ani v územním plánu. Výměna půdy prý podléhá přísným pravidlům, a že by někdo na směně tratil je podle úřadu vyloučené. „Pan Salaba se bude moci, tak jako všichni ostatní účastníci řízení, proti vydání našeho rozhodnutí odvolat,“ prohlásil zástupce ředitele Pozemkového úřadu Semily Petr Hejduk.

Spor teď mají na stole právníci, pozemkový úřad podle nich porušil zákon. „Tady došlo k porušení ustanovení, které vyžaduje vyslovený souhlas od dotčeného vlastníka v případě, že se jedná o pozemek se sníženým zemědělským využitím,“ potvrdil právní poradce zemědělců Lukáš Jakubů.

Právníci obou zemědělců už odvolání sepisují, zároveň ale připravují trestní oznámení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 3 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 7 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 9 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 11 hhodinami
Načítání...