Audit kyjovské nemocnice odhalil chybějící stavbu za 28 milionů

Brno - V kyjovské nemocnici chybí část přístavby na budově chirurgie za více než 28 milionů korun. Stavba měla být součástí velké zakázky za více než 100 milionů korun z let 1996 až 1998, na chybu se přišlo až nyní při auditu. Na tiskové konferenci to dnes řekl krajský radní Oldřich Ryšavý.

„Nebyla vykonaná část nasmlouvané práce a tato část byla proplacená, jedná se o 28 milionů a 293 tisíc korun,“ řekl Ryšavý. „Na problém by se nepřišlo, pokud by se nezjistily zásadní statické vady budovy,“ dodal. Současné vedení nemocnice totiž u stavebních firem reklamovalo deset let starý pavilon centrálních operačních sálů, který je srdcem nemocnice. Jeho provoz byl kvůli vážným statickým nedostatkům ohrožen. Stavbaři uznali chybu technologie a na vlastní náklady budovu opravili, pro nemocnici to přesto znamenalo významné provozní těžkosti.

Právě při řešení těchto problémů se přišlo na neexistující zaplacenou stavbu. „Je to vážná věc a jsme na začátku procesu. Loni jsme museli za pochodu opravovat vady, v souvislosti s tím jsme přišli na takovýto šlendrián, který měl někdo reklamovat neprodleně,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

Problém se teď přesune na krizového manažera

Podle něj dostalo vedení nemocnice příkaz, aby problém řešilo právní cestou. Jelikož ředitel nemocnice Josef Pejchl k poslednímu lednu odchází, vedení nemocnice i řešení současné situace dostane na starosti krizový manažer, kterého vybere rada kraje. „Máme pravomoc okamžitě jmenovat člověka do funkce krizového manažera. Projednáme návrhy jednotlivých kandidátů, chceme respektovaného odborníka se zkušenostmi v medicíně,“ uvedl Hašek.

Končící ředitel Pejchl netajil v kyjovské nemocnici ani další potíže. V době jeho působnosti například vyšlo najevo, že dva lékaři byli ve službě opilí. Nemocnice Kyjov patří mezi osm pod správou Jihomoravského kraje. Hejtmanství ji řadí mezi páteřní.