Pardubice - Hluk, na který si v poslední době stěžují někteří obyvatelé Pardubic žijící v okolí letiště, nepřesahuje povolené normy. Tvrdí to zástupci armády, kteří se v pátek sešli s vedením města. Na pardubické letiště byly před časem přesunuty stíhačky gripen z opravované základny v Čáslavi, mají tam setrvat do konce září. Radnice zvažuje, že hluk způsobený letouny nechá změřit znovu, jak informoval mluvčí magistrátu Ondřej Tušl.
Armáda: Hluk z vojenských letadel normu nepřekračuje
Armáda předložila výsledky posledního velkého měření hluku, které se na pardubickém letišti uskutečnilo v roce 2009. Pro jeho účely byl letový provoz proti běžnému zdvojnásoben, přesto se prý hodnoty ani nepřiblížily limitům stanoveným územním rozhodnutím a právními předpisy. "I tak vážně zvažujeme, že požádáme ministerstvo obrany o nové měření, které by jasně ukázalo současnou hlukovou situaci v těch částech města, které jsou letišti
nejblíže," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.
Podle armády se vojenská letadla nemají kam jinam uchýlit. Pardubické vojenské letiště má statut náhradního letiště a v případě havárií či oprav by přijímalo letadla i z dalších vojenských letišť v zemi. Gripeny navíc podléhají vysokému stupni utajení a dostatečně zabezpečeným prostorem disponuje v zemi vedle Čáslavi pouze letiště v Pardubicích.
Nelibost veřejnosti by měl alespoň částečně otupit dostatek informací o letišti. Na internetových stránkách města bude vytvořen prostor věnovaný tomuto tématu, kde lidé najdou aktuální sdělení o mimořádných letech, mapové podklady s trajektoriemi cvičných letů či výsledky hlukových měření.
Podle primátorky jsou v případě běžných letů dodržovány předem oznámené časy a pravidla, vojáci přislíbili v rámci možností informovat i o výjimkách, které představují lety řízené přímo NATO a které se mohou uskutečnit i o víkendu. Stíhačky v Pardubicích standardně létají v úterý, středu a čtvrtek od 9:00 do 15:00, v pátek jsou případné doplňkové lety od 9.00 do 14.00.