„Aby se psi nepletli pod nohy“. Litoměřičtí pejskaři musí zkrátit vodítka na 1,5 metru

Události: Litoměřičtí pejskaři musí zkrátit vodítka (zdroj: ČT24)

Majitele psů v Litoměřicích čeká od poloviny května důležitá změna. Zastupitelé schválili novelu vyhlášky o volném pohybu psů, podle které může být vodítko maximálně 1,5 metru dlouhé. Radnice krok odůvodňuje chováním bezohledných pejskařů.

Na radnici poslední dobou začaly přibývat stížnosti cyklistů a in-line bruslařů, kterým se dlouhá vodítka pletla pod kola. Zastupitelé proto přijali vyhlášku, díky které bude mít městská policie na bezohledné pejskaře konkrétní nástroj.

„Budou podle okolností řešit věci domluvou. Tam, kde to nepomůže, může bohužel přijít i nějaká ta sankce,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS). „Věřím, že městská policie bude vůči slušným pejskařům využívat vyhlášku citlivě, nikoli šikanózně,“ dodává opoziční zastupitel Petr Urbánek (ANO).

Někteří majitelé psů ale s novým nařízením nesouhlasí. „To zase vymyslel někdo, kdo psa nemá,“ poznamenala obyvatelka Litoměřic Petra Malečková. Omezení délky vodítka je podle ní vůči psům bezohledné. Jiní majitelé psů ale naopak novou vyhlášku vítají. „Bude to dobré, protože někteří psi se opravdu pletou pod nohy,“ myslí si Karolína Libichová, která svou fenku venčí na metr a půl dlouhém vodítku už nyní.

Veterinářka: Některým psům vodítko nebude stačit

Podle veterinářky z Kliniky Live Litoměřice Martiny Bobovčákové vše závisí na konkrétním psovi. Někteří s tím nebudou mít problém a vyvenčí se normálně. „Jsou ale zvířata, kterým takové vodítko stačit nebude,“ upozornila.

Vyhláška proto zároveň přesně vymezuje místa, kde se psi mohou pohybovat volně. Zůstaly zachované lokality Mostná hora, Střelecký ostrov, lokalita ulice Labská a Lodní náměstí, vyjma dětského pískoviště s herními prvky, a také lokalita směrem na Miřejovice a k dolu Richard. Ze seznamu naopak vypadl Písečný ostrov. Většina travnatých pozemků ve vlastnictví TJ Slavoj totiž není veřejným prostranstvím.

Na Střeleckém ostrově ale dál platí omezení při setkání s cyklisty a bruslaři. „Psi zde nikdy nesměli zcela volně pobíhat. Je třeba brát v úvahu i předpisy upravující provoz na pozemních komunikacích, které mají před vyhláškou přednost. Přes ostrov vede cyklostezka, pro kterou platí například i přednost cyklisty před chodcem,“ upozornila vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Martina Skoková.

V Ústeckém kraji jsou Litoměřice jediným větším městem, které pohyb psů omezuje na délku vodítka. Například v Plzni musí být vodítko přiměřené délky. V Českých Budějovicích omezuje vyhláška délku vodítka na všech cyklostezkách. Pes nesmí být od pejskaře vzdálen více než jeden metr, aby neohrožoval projíždějící cyklisty.

Omezení pohybu psů ve vybraných městech
Zdroj: ČT24