Do Česka dorazila výrazná obleva, jarní počasí už bude až do konce zimy

Počasí opět ukázalo, že výrazné změny během několika dní nejsou nic nemožného. Zatímco v pondělí ráno klesaly teploty často pod -15 °C, ojediněle i pod -20 °C a na některých místech byly naměřeny dokonce nejnižší teploty této zimy, ve čtvrtek už se v přílivu teplého vzduchu maxima v Čechách místy vyšplhala nad 10 °C, v nejteplejších místech dokonce nad 12 °C. Z hodnot výrazně podnormálních jsme se dostali na teploty až o 10 °C vyšší, než odpovídá konci druhé únorové dekády.

Ruku v ruce s výrazným oteplením a taky středečním deštěm jde rychlé tání sněhu. Za dva dny ubylo 5 až 15 centimetrů sněhu, v jižní polovině území už tak většinou neleží žádný sníh nebo jen jeho zbytky.

Tání sice vede k mírnému vzestupu hladin vodních toků, případně jejich kolísání, nicméně dosažení stupňů povodňové aktivity meteorologové nečekají. A situaci už zřejmě ani výrazně nezkomplikují ledové kry, které by jen zcela výjimečně mohly zablokovat koryta toků.

Pokud jde o sníh na horách, tam je tání pomalejší, včera navíc sněžilo a teploty se i přes den zatím drží v blízkosti bodu mrazu. To se však v příštích dnech bude měnit.

Nástup teplého vzduchu

Po pátečním přechodu okluzní fronty k nám totiž začne už o víkendu proudit teplý vzduch od jihozápadu. Bude se tak zpočátku dít hlavně ve vyšších vrstvách atmosféry. To znamená, že na horách bude teplo a většinou slunečno, v nížinách ale musíme místy počítat s výskytem nízké oblačnosti a mlh. Zatím to vypadá, že nejvíc se jich vytvoří v neděli, kdy by se taky často mohly udržet po celý den.

V takovém případě musíme počítat s nižšími denními teplotami kolem 4 nebo 5 °C. Při slunci ale pomyslná rtuť teploměru vyšplhá i nad 10 °C. A mimochodem kolem 10 °C budou i teploty na Šumavě (v neděli tam může být až kolem 12 °C), jinde na horách čekejme o něco nižší teploty, ale i tak už budou nad nulou.

Výška sněhu v úterý ráno
Zdroj: ČHMÚ
Výška sněhu ve čtvrtek ráno
Zdroj: ČHMÚ

Příliv teplého vzduchu bude vrcholit v polovině příštího týdne. Po neděli by navíc mělo ubýt míst, kde se mlha nebo nízká oblačnosti udrží po většinu dne, naopak přibude míst se slunečným počasím. A maxima od úterý už můžou místy přesáhnout 15 °C. Lze tak čekat překonání teplotních rekordů. A není dokonce ani vyloučeno, že v nejteplejších lokalitách se dočkáme letošní první dvacítky.

Toto velmi teplé počasí s jarními teplotami (maxima kolem 15 °C totiž odpovídají až polovině dubna) zřejmě ukončí studená fronta, která by měla dorazit na konci příštího pracovního týdne. Za ní bychom se příští víkend měli dočkat ochlazení, které se ale výrazněji projeví spíš na horách. V nížinách by i příští víkend měly teploty šplhat nad 5 °C, což jsou stále o trochu vyšší hodnoty, než je dlouhodobý průměr.

Výhled na víkend
Zdroj: ČT24

Jsou před námi tedy teplotně výrazně nadprůměrné dny. I přes uplynulý týden, kdy nás provázely často celodenní mrazy a nízké teploty, je tak už jisté, že letošní únor se nestane měsícem teplotně podprůměrným, spíš naopak. A zima jako celek bude opět zimou teplotně nadprůměrnou.