Tvrdíkův „dům hrůzy“

Strašení je nejoblíbenější disciplinou české volební kampaně. Straší se kde čím: státním bankrotem, církevními restitucemi, obyčejnou plombou za 430 korun, ČEZkou republikou, dvanáctiprocentní inflací, odstřelením prezidenta Paroubka, americkými základnami, léčením chřipky za 3567 korun, závislostí na Rusku, Českou pirátskou stranou, oslabením měny, nepříčetností pánů Langera a Ratha, prolomením těžebních limitů, studentskými volbami a nejnověji i Modrým týmem coby variací na „nacistickou NSDAP“. Některé strašení je doslova vycucané z prstu, jiné má reálný základ. Petr Uhl v Právu „strašení Řeckem považuje za neseriózní“, Karel Steigerwald v MfDnes totéž soudí o hrozbě „kolapsem zdravotnictví“.

Fakta jsou ale neúprosná: veřejný dluh i díky škrtům v úsporných opatřeních vlády narostl od začátku roku o 47 miliard korun a každou minutu se zvyšuje o 285 tisíc. Jiří Paroubek se chystá na vládu s podporou komunistů a míní přehodit výhybku ze Západu na Východ. Potřebuje k tomu maximum moci ve svých rukou a dělá pro to vše možné i nemožné. Tak jako neúspěch ČSSD ve sněmovních volbách v r. 2006 srovnal s „únorovým pučem“, tak se nyní snaží vyvolat dojem obecného ohrožení, mimo jiné i „komandem“ Modrého týmu. Kampaň, která má z politických konkurentů udělat zabijáky, režíruje s Paroubkem i šéf volebního týmu ČSSD Jaroslav Tvrdík. Typické jsou jeho reakce na nesouhlasná stanoviska účastníků volebních mítinků ČSSD. Nejprve se pokoušel odpůrce politiky ČSSD zastrašit zveřejňováním jejich fotografií na internetu. Připomínalo to praxi komunistického režimu, který zastrašoval demonstranty natáčením na video. Když mu své fotky občané začali sami houfně zasílat, změnil taktiku a odpůrce ČSSD nechal perlustrovat uniformovanými i civilními příslušníky Pecinovy policie. Ostatně té, která neumí ochránit ani Úřad vlády, takže musí brát zakázky od ČSSD. Pan Pecina, který pod krytím úřednického kabinetu otevřeně spolupracuje s panem Paroubkem, tak názorně předvádí, jak by se pod jeho vedením chovalo vnitro, kdyby občanská nespokojenost s Paroubkovým režimem kulminovala. A jak víme z února 1948, kdy silové rezorty ovládla KSČ a použila je k nastolení svého režimu, stejná hrozba pro demokracii existuje všude, kde o moc usiluje demagog a diktátor.

Zastrašování jako prostředek nátlaku na média a veřejné mínění je součástí arzenálu ČSSD už od doby Miloše Zemana, který se pokusil soudními žalobami „zničit“ týdeník Respekt za to, že kritizoval korupční chování členů jeho vlády. Klasickým příkladem zastrašování v současnosti je postup hejtmanů ČSSD proti projektu Studentské volby 2010, který měl zvýšit zájem mladých o politiku. Pořádání stínových voleb na školách před volbami např. středočeský hejtman David Rath zhodnotil jako „porušení školského zákona“ a pohrozil ředitelům škol, že za to ponesou odpovědnost. Přesto byly na nejméně osmi gymnáziích výsledky voleb „nanečisto“ zveřejněny a ukázalo se, proč se jich sociální demokraté báli: jen v jednom případě od studentů obdrželi víc než pět procent hlasů, na ostatních sedmi školách je mladí lidé vůbec nenominovali do sněmovny. Nejvíce hlasů naopak obdržela pravicová TOP 09, pro kterou hlasovalo přes 40 % studentů. Proti mladým sympatizantům pravice má ovšem ČSSD také své metody. Na mítinku ve Slaném, kde si mladý recesista na kus lepenky napsal, že je Paroubek a „bude první zastřelený prezident ČR“, hejtman Rath, sám sebe se označující za „socanského bitkaře“, křičel na studenty, že jsou fašisti, že podněcují násilí a že takto se chovali k sociálním demokratům Němci. A i když se šéf ODS Petr Nečas od tohoto incidentu distancoval a odsoudil projevy zvyšující napětí a nenávist ve společnosti, podle ČSSD si ODS dokonce cvičí komando pro napadání jejich mítinků.

„Vážení páni a vážení dámové, já vám něco pustím…“ zahájil nedávný brífink ČSSD lehce blábolivě manažer Tvrdík. A pustil: sestříhaný videoklip ze sportovní akce Modrého týmu (ekvivalent Mladých soc. dem.), na níž kromě politické diskuse a nácviku první pomoci probíhala také hra airsoft, při níž hráči (poněkud infantilně) po sobě střílejí plastovými kuličkami. Kvalita produkce nevalná, slovům nebylo rozumět, dojem tristní. „Skupinky příslušníků Modrého týmu s bojovým výcvikem srovnatelným s obávanými komandy ČEZ útočí na pokojná setkání ČSSD,“ pohotově komentoval pan Tvrdík.

Pamatuji hrůzostrašné spektákly na Matějské pouti, kdy se velkou palicí „zabíjelo“ morče nebo kde v setmělém „Domě hrůzy“ probleskovaly ohně, čarodějnice plazila jazyk a někdo vám lil studenou vodu za krk. Brífink vedený panem Tvrdíkem mi toto jarmareční strašení připomněl. Doufám, že to bylo jen ideovou spřízněností s provozovatelem Matějské poutě panem Václavem Kočkou st., že ony hrůzostrašnosti pronikly do praxe volebního týmu ČSSD. Rozhodně bych nerad spekuloval, že šlo o vynález tak bezúhonné strany, jakou sociální demokracie zajisté je.

  • Jaroslav Tvrdík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1089/108818.jpg
  • Modrý tým autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1620/161909.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...