Šebrle to zkusí s vozíkem

Vcelku nečekaným způsobem skončily letošní letní olympijské hry v Londýně pro někdejšího suveréna desetibojařských soutěží Romana Šebrleho. Poté, co dlouho dopředu avizoval své problémy s bolavou patou, musel nakonec po první disciplíně desetibojařského maratonu, běhu na 100 metrů, ze soutěže odstoupit.

Čtvrtý start pod olympijskými kruhy tak dopadl pro někdejšího světového rekordmana doslova fiaskem. Okamžitě se tak objevily rozladěné reakce fanoušků, kteří Šebrlemu zazlívali, že navzdory zjevnému handicapu nepustil do závodu svého náhradníka Adama Helceleta. 

„Ono to není tak jednoduché. Roman by musel vrátit celou sadu olympijského oblečení a také stravovací kartu do olympijské vesnice a to se mu příliš nechtělo. Veškeré své diety, které pro londýnský pobyt nafasoval, totiž utratil za mastičky a mazání na bolavou patu, a tak nechtěl ještě víc zatěžovat rodinný rozpočet. Navíc měl od ostatních závodníků přislíbeno, že vzhledem k jeho věku a zásluhám o světový desetiboj ho v samotném závodě budou trochu šetřit, jenže sami jste mohli vidět, jak to nakonec dopadlo. Už v první disciplíně se ukázalo, že to byla jedna velká bouda, protože hned po startu Romanova rozběhu všichni ostatní závodníci vypálili z bloků jako splašení a pádili do cíle hlava nehlava. Nikdo na Romana nepočkal a to mi přijde vzhledem k jeho postavení v rámci světové atletiky jako hodně nefér,“ zastával se českého atleta jeho trenér Dalimil Hrubka. 

Šebrle, který nakonec dosáhl v běhu na 100 metrů úplně nejhoršího času ze všech desetibojařů, ještě zvažoval možnost pokračovat v soutěži, ovšem to jen za předpokladu, že by mu organizátoři při skoku do dálky, na rozdíl od ostatních závodníků, posunuli odrazové prkno o metr blíže k pískovišti a navíc ho vybavili speciální pryžovou vrstvou pro zjemnění samotného odrazu. „Klidně to pro mě mohli udělat, Šebrle je přece jenom jeden,“ posteskl si český závodník poté, co bylo již jasné, že jeho požadavky direktoriát soutěže akceptovat nebude. 

„Když jsem vyhrával, tak to bylo samé Romane sem, Romane tam, a teď, když mi to nejde, jsem starý, pomalý, unavený a nemocný, tak se na mě vykašlou. Na olympiádu už nikdy v životě nepojedu, i kdyby mě na kolenou prosili…,“ prohlásil Šebrle kategoricky, když opouštěl londýnský Olympijský stadion. 

Člověk míní a život mění… Tato okřídlená věta platí v případě českého desetibojaře více než stoprocentně. Ani ne dvě hodiny poté, co Roman Šebrle učinil tak zásadní prohlášení směrem k své budoucí neúčasti na olympijských hrách, přišel náhlý obrat. 

„Probrali jsme s Romanem celou věc a rozhodli se v Londýně zůstat. Roman je evidentně nemocný, vlastně skoro poloviční mrzák, takže máme v plánu zúčastnit se paralympijských her, které v britské metropoli začínají na konci srpna. Potřebujeme jen vyřídit pár formalit, pořídit mu invalidní vozík a s klidem jít na start. Má to hned několik výhod. Roman vzhledem ke své všestrannosti může nastoupit hned v několika disciplínách a navíc nafasujeme další sadu oblečení a budeme mít nárok na další diety,“ oznámil překvapeným novinářům kouč Dalimil Hrubka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...