První signální z Estonska

Rozhodl jsem se pověsit svůj stávající život na půl roku na hřebík a odjet do Estonska. Proč zrovna tam? Severské země jsem měl zatím procestované jen prstem po mapě, a když mě potkala nabídka vyjet na semestr studovat do Tallinnu, prostě jsem neodolal a sbalil kufry. Poznávat novou zemi, lidi, kteří v ní žijí se svými zvyky a kulturou, je napínavé a vzrušující, a tak si to nenechám pro sebe a podělím se o své zážitky.

Estonsko leží z pobaltských států nejseverněji. Počet obyvatel má jako Praha a jeho hlavní město Tallinn je velké jako Brno. Když se před přistáním prodere letadlo skrz mraky, které jsou mimochodem kdykoli připraveny vypustit libovolné množství deště, začnou se pod ním míhat hnědé a tmavě zelené barvy polí a lesů, které pokrývají velkou část země. Vzhledem k nízké hustotě obyvatel je jen občas střídají města a vesničky. Mraky jsou zde však velmi nízko, a tak, než se člověk naděje, letadlo dosedá na runway a dveře na sever se otevírají.

Jaký je Tallinn

„V každém přístavu světa najdeš alespoň jednoho Estonce,“ prohlásil prý jednou Ernest Hemingway, a já kdybych ho někdy potkal, tak ho upozorním, že stejně tak by i v Estonsku mohl nalézt z každé části světa někoho. Už při zběžném nakouknutí do nitra estonské metropole člověk nestačí zírat. Přímo v centru města se mísí různé národnosti, zdejší i exotické jazyky, historické a moderní budovy. Na populační mix má velký vliv pozice Tallinnu jako dopravního uzlu. Do přístavu přijíždí obrovské trajekty z celého severu a přímořské západní Evropy. Se zbytkem světa má estonská metropole spojení díky letišti, kterým proudí turisté i byznysmeni z celého světa. Počet obou skupin roste, turisty láká zejména historická část města a samozřejmě další půvabná místa v Estonsku. O těch ale jindy, na řadě je byznys.

In the Sky (scraper)

Mezi oblaka lákají byznysmeny vysoké mrakodrapy v centru Tallinnu. Ekonomika sice v posledních měsících na jednu nohu kulhá (a na druhou nedošlapuje), ale přesto je Estonsko příkladem dravého a úspěšného příklonu ke kapitalismu. Architektura města se neustále mění, přibývají nové hypermoderní budovy, které se často až neřestně snaží dostat mezi starou zástavbu. Jako by se Tallinn bytostně snažil co nejdříve oprostit od socialistické šedi i minulosti a dere se chvatně kupředu. Tahle překotnost má za následek i to, že mezi dvěma mrakodrapy se krčí stovky let starý kostelík, stejně jako opodál vyrůstá mezi zdmi dřívějšího kláštera nové obchodní centrum.

Nejsou to ale jen hypermarkety a byznyscentra, co člověka zaujme - nejvychytanější je totiž obyčejné bydlení. Regenerace panelových sídlišť, kterých je na okrajích Tallinnu jako v Praze na Jižním Městě, zatím moc nepokročila. A kdoví, jestli se do ní magistrát pustí, tady se totiž raději staví nové na staré. Moderní bytová zástavba se nese v severském stylu a nevtíravě zapadá do svého okolí. Směrem k centru se pak objevují luxusní stavby, jejichž ceny už půjdou do desítek milionů i v místní měně. Zájemců je ale bezpochyby dost.

Estonci jsou přátelští…

…chtělo by se říci hned první větou. Musím ale nejdříve podotknout, že kromě množství cizinců je tady asi čtvrtina Rusů, které člověk rozezná, až když si s nimi chce popovídat. Jednak často nerozumí anglicky, a i když rozumí, zas tak hovorní nejsou. Estonci zpočátku také nejsou úplní řečníci, ale jak jednou promluví, je těžké je zastavit. Rozhodně jsou velmi přátelští, otevření, rádi cestují a mají chuť do práce a do života. Vždyť země je na vzestupu a celý svět čeká na ně! Většina jich umí anglicky, jsou progresivní v nových technologiích, mají šest mobilních operátorů a milují internet. Co si myslet o tom, když mi postarší dáma na dotaz odpoví, abych se jí neptal a raději si vše našel na počítači? Jasně, nač ztrácet její čas, doba je tady jinde.

  • Tallinnský přístav autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40682.jpg
  • Mrakodrapy v centru Tallinnu autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40673.jpg
  • Trajekt v tallinském přístavu autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40683.jpg
  • Tallinn autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40668.jpg
  • Kostelík se ještě vešel autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40679.jpg
  • Moderní zástavba v Tallinnu autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40676.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...