New Orleans je dneska Saints

Za dva týdny už bude Amerika vědět, který fotbalový tým je letos nejlepší. Ne že by to byla pro našince jakkoli závratná zpráva, ale já ji prostě momentálně z New Orleans nemůžu jen tak přejít. Poprvé v historii neworleanského týmu se totiž Saints do pověstného finále – Super Bowlu – konečně dostali.

Ještě před třemi lety jsem asi stejně jako 99 procent Čechů o americkém fotbale nevěděla nic. V televizi mě tento sport nezajímal vůbec – pořád se hra zastavuje, pořád do sebe vrážejí hráči a perou se o míč. To jaksi není moc velká zábava. Když jsem se ale do New Orleans přistěhovala znovu a tak nějak víc jsem začala být součástí zdejšího života – začala jsem to šílenství okolo jedné „blbé“ hry chápat.

Sport celkově je v Americe velmi propagován a je pro Američany masovou kulturou a zábavou. Dala bych ruku do ohně za to, že na fotbal nebo baseball přijde každý rok mnohokrát víc lidí, než na všechny kulturní akce dohromady. Lidé jsou tu ke sportu vedení odmalička, každá lepší škola má perfektní sportovní zázemí – když už ne stadion, tak má alespoň velké hřiště, které se využívá nejvíce právě pro fotbal nebo baseball.

Vidět šestileté kluky v těch všech chráničích, jak se s velkými rameny vrhnou za balónem, stojí za to. Ale i později na univerzitě – naše státní škola neměla peněz nazbyt, ale na kampusu byla obrovská tělocvična s posilovnou, bazénem, tenisovými kurty, basketbalovým hřištěm – pro studenty v rámci jejich školného. Mimo to má fotbalový stadion i basketbalovou halu. Když hrál školní basketbalový tým doma, hala byla pokaždé plná, nechyběly roztleskávačky a školní kapela. Takže i ta „kultůra“ by nakonec byla.

Ale to jen taková odbočka. O fotbale a o tom, jak všechno místní hluboce prožívají, už jsem jednou psala. To, co se ale dělo v neděli před rozhodujícím zápasem, který dával fanouškům New Orleans naději na historický přelom, jsem dosud nezažila. Už od pátku snad všechna místní rádia pouštěla všechny možné písně, které se kdy o fotbalovém týmu nahrály. A nebylo jich málo – je to tak velký fenomén, že pronikl i do pop-rocku a hip hopu. V neděli byly v ulicích v centru tisíce lidí pomalovaných do zlaté a černé – barev Saints (Svatých), snad každý měl na sobě oblečení v těchto barvách nebo alespoň s logem týmu, ve městě propukla taková malá revoluce.

Tramvaje jezdily se zpožděním, město se průběžně ucpávalo příjezdem dalších a dalších fanoušků, všechno kromě barů a restaurací bylo ve městě zavřeno. Nepracoval nikdo, kdo nemusel. Ve městě byl prostě svátek. Na stadion se vejde 73 000 lidí a nejšťastnější byli ti, kdo měli celoroční předplatné. Jinak se ceny lístků vyšplhaly hodně vysoko. V nabídce byly i vstupenky za 20 000 dolarů. Když zápas v neděli před šestou večer začal, v ulicích bylo naopak prázdno. Kdo mohl, byl v Superdomu nebo seděl před televizí.

Být fanouškem Saints znamená být fanouškem New Orleans. Mezi fotbalem a jakýmsi lokálním patriotismem je velké rovnítko. Lidé jsou velmi hrdí na své město, na svou velmi zvláštní kulturu a Saints jsou pro ně symbolem té jejich pýchy, hrdosti a identity. I když už od Katriny uběhlo pět let, lidé pořád čekají na něco, čím můžou zbytku Ameriky a světa ukázat, že New Orleans tu pořád je a žije. Tak proč ten vzkaz nevyslat třeba prostřednictvím fotbalu?

Zápas trval skoro čtyři hodiny a celou dobu byl vyrovnaný, až v prodloužení měli větší štěstí Saints. New Orleans se dočkalo po více než čtyřiceti letech, slavilo se až do rána, nechyběly ohňostroje, auta troubila ještě několik hodin. Bylo to takové americké „přepište dějiny, Saints jsou v Super Bowlu“!

  • Saints slaví své vítězství autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139518.jpg
  • Saints jsou chloubou New Orleans autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139508.jpg
  • Fotbalové šílenství autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139513.jpg
  • Auto v barvách Saints autor: Julire Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139510.jpg
  • Fotbalové šílenství autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139511.jpg
  • Zaplněné tribuny autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139519.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...