Jágr = 68

Čísla jsou důležitá věc, ve sportu dvojnásob. Bez nich by nebyly statistiky tím, čím jsou, ať už se jedná o výsledek utkání či hráčovo numero na dresu. Kromě toho je to také jejich ochranná známka. Často se za prostým číslem skrývá něco víc. Michal Pavlata v této souvislosti v minulém čísle týdeníku Reflex napsal text, jehož obsah je tak vtipný, že se prostě nelze nepodělit.

Jaromír Jágr má, dnes už pro něj tolik klasickou, 68. Když si ji tehdy bral, chtěl prý poukázat na ruskou intervenci do tehdejší Československé socialistické republiky. „Jágr zářil na ledových plochách i v našem národním týmu,“ píše Pavlata. „K mému zděšení náhle odjel do CCCP, co se teď jmenuje Rusko. Český chlap s dresem číslo 68 se nesmí nechat najmout do Ruska,“ dodává.

Kladenský rodák to jistě myslel dobře. V prvé řadě je ale sportovec. Není to žádný mírový vyslanec, není to ani vládou pověřený pracovník, v současném Rusku rozsévající osvětu o nadvládě Sovětského svazu. O něm by ostatně mohl vyprávět třeba Sergej Fedorov, který si vzal 91, když v témže roce ze Sovětského svazu odešel do zámoří. Ale to jen tak k dobru.

Pavlata tvrdí, že Jágr jako symbol svobody dávno skončil a navrhuje, ať si našije na dres číslo jiné. Jaké, to se čtenář nedozví, mezi řádky jsem však doznal, že by mohlo jít o sedmičku na počest Velké říjnové revoluce. Třeba by byli v Omsku spokojenější. Ale spíš je jim to úplně jedno.

Kdybych chtěl být lehce jízlivý, musel bych napsat, že Pavlata hrál v sedmdesátých letech v kontroverzních Dnech zrady a nebo snímku Cirkus v cirkuse. Aby bylo jasno – ten film vznikl přímo ve spolupráci se Sovětským svazem a celý se odehrával v moskevském šapitó. A byl strašný.

„Teď už s tím numerem dělá radost jen zesnulému Husákovi,“ tvrdí pisatel o Jágrovi. O změně čísla by měl zřejmě uvažovat i Michael Frolík, který nosí 18. Podle Pavlatovy logiky spadá do ranku sympatizantů Adolfa Hitlera.

Milan Michálek zase obléká devítku. Mohlo by to být bráno jako jasná propagace Tradice, Odpovědnosti a Prosperity, byť hráč Ottawy teoreticky volil někoho jiného. A o dvou nulách symbolizujících toaletu se raději nezmiňuji vůbec. Bývalý hokejista John Davidson by mohl být rovnou označen za hulváta.

A tak Pavlata alespoň přiznává, že Jágr umí dávat góly. To umí. Třeba proti Spojeným státům ve čtvrtfinále světového šampionátu byl při chuti a připsal si rovnou hattrick. A jestli není pro mnohé symbolem svobody (tím je přece Havel), určitě je alespoň symbolem velké píle a úspěchu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...