Bude se ve Washingtonu i dál protestovat?

Americké hlavní město se v několika následujících dnech a týdnech dostane do středu zájmu nejen turistů a reportérů z celého světa, ale i amerických občanů. Tisícovky se jich do Washingtonu chystají na inauguraci Baracka Obamy. Berou si na to dovolenou z práce, cestují auty, autobusy, letadly, anebo vlaky stejně jako nový prezident. Kromě toho, že turisté většinou jezdí do Washingtonu kvůli historii, muzeím a kvůli Bílému domu, jezdí sem i rádi protestovat.

Každý americký vlastenec chce mít v rodinném albu foto s domem, kde bydlí jeho prezident. Je ale také mnoho takových amerických patriotů, kteří místo po fotografii touží po tom, aby mohli prezidentovi před jeho domem vynadat. Stejně tak tomu často bylo během prezidentování George Bushe mladšího. Když jsem navštívila americké hlavní město letos v létě, během dvou dní tam protestovalo asi šest různých skupin různě zaměřených aktivistů. Jedni byli proti válce v Iráku, jiní proti, v té době aktuální, válce v Gruzii, další zase proti globálnímu oteplování a tomu, že mu americká vláda nezabraňuje. Na křižovatce ulice, která přivádí turisty k Bílému domu, zase stál směrem k vozovce fousatý muž s papírovým kartonem, na kterém stálo: „Zatrubte, jestli chcete, aby zatkli Bushe!“. Asi nemusím dodávat, že ticho na ulici nebylo.

Pro obyvatele Washingtonu to asi není žádná zvláštnost. Nespokojení lidé se tam střídají jak na běžícím pásu, ale někteří z nich jsou tam dokonce ukotvení se stejnými transparenty už několik let. Evropského, respektive českého turistu se zkušeností, kdy je prezident velkou částí populace a možná i sám sebou stále považován za nedotknutelného císařpána, navíc trochu překvapí, že je toto všechno před jeho sídlem možné. Člověk by čekal, že to bude místo nejen policií ze všech stran střežené (což jistě je), ale že se bude dbát i na zachování určité mírně řečeno „politicky korektní atmosféry“. Nahlíženo na věc jiným pohledem - to vše může pro někoho hezky fungovat jako argument, že je Amerika zemí svobody. Lidé si můžou říkat, co chtějí i před Bílým domem!! (Už si tam sice nesmí otevřít pivo, ale to se pomalu nesmí ani na Václaváku, tak co.)

I když by se zřejmě obě skupinky amerických vlastenců (ti, kteří Bushe podporují a ti, kteří jej nesnesou) u piva na téma politika přátelsky nepobavily, před Bílým domem se kupodivu respektují. A tak vedle muže s maskou George Bushe převlečeného za ďábla zpívá dvojička akčních Američanů v letech naopak v trikách s motivem americké vlajky písně na Bushovu podporu. Pěkný kontrast.

Po osmi letech teď končí éra politika, kterého podle komentátorů potkalo to nejhorší, co může amerického prezidenta potkat. Nikoho nezajímá, nikdo se o něj už teď nestará. Tak by mě jen zajímalo, jestli s výměnou v Bílém domě přijde i výměna na straně protestujících. Jak dlouho jim (a zbytku světa) ještě bude ležet v žaludku Bush? A jak dlouho potrvá, než poprvé na své prezidentské cestě zaklopýtne Barack Obama? Objeví se před Bílým domem i transparenty s hesly jako „Žádná změna nepřišla!“ nebo „Kde jsou tvé sliby, Baracku…“? Na to si musíme počkat.

  • Protestující před Bílým domem proti Bushove vládě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/629/62824.jpg
  • Protestující před Bílým domem proti Bushove vládě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/629/62827.jpg
  • Policejní hlídka před Bílým domem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/629/62823.jpg
  • Protestující před Bílým domem proti Bushove vládě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/629/62821.jpg
  • Nespokojený Američan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/629/62829.jpg
  • Zpívající Bushovi podpůrci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/629/62828.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...