Brutalita politického ringu

Tvrzení Jiřího Paroubka, že eurovolby jsou záležitostí až třetího řádu a proto nic nenaznačují pro předpověď výsledků volení důležitějšího, totiž parlamentního, je bajkou o lišce a kyselých hroznech. Stejně tak jako nedávné soudy politiků a politologů, že rezultát voleb do krajů způsobilo třicet korun u lékaře. Tehdy totiž bylo klíčem k rozhodnutí voličů především nabubřelé a velkopanské chování krajských funkcionářů ODS, kteří působili jako kombinace bojarských usurpátorů a zemských škůdců (což často nebývá v rozporu). Tvrzení, že odpovědnost nesla pouze vláda s nešikovně prováděnou reformou ve zdravotnictví, bylo jenom snahou omezit vinu na centrální úroveň. Jakékoliv volby u nás se v poslední době stávají plebiscitem o důvěře a sympatiích k jednotlivým politickým uskupením. Nezáleží na tom, o čem se hlasuje a čím je to zdůvodňováno. Kdyby šlo o hajzlíky na rynku ve Zvonokosech, čeští Bartolomějové Pěšinkové a Eulálie Čubíkové by nepřemýšleli o tom, zda je obecně mravné ukazovat pohlavní orgány na náměstí, ale jakou barvu ty pimpulky a buchtičky vyčůrávají. A také zda odér z řečených klozetů je do modra či do oranžova.

Kyvadlo sympatií se právě nyní přehouplo směrem ke značkování v modrém. Ne snad proto, že ptačí předvolební kampaň byla mimořádně vydařená, jak se představitelé ODS holedbají, ale proto, že zpupnost a arogance špiček sociální demokracie překročila v posledním čase práh občanské bolestivosti. Podíl na tom má i pád vlády. Paroubek ho, pravda, tak docela nezavinil, či alespoň v tom nejel sám, ale zůstane mu přišitý už navždy.

Veřejné mínění, zdá se, zpočátku se bude radostně fackovat; jeho postoje stávají se po vzoru stranických žoldnéřů vypjatějšími. Rozhodující stranická seskupení sahají k vyhraněnějším metodám boje, z ideového soupeření se stává nenávistná politická válka a občanstvo se nyní ještě zapojuje do té nedůstojné rvačky. Ať už se podle povahy přidává k právě vítězícímu nebo naopak vrhá se ku pomoci tomu, kdo je bit, je ochotno rvát se za jedinou modrou, oranžovou, rudou spravedlnost. „Píchni ho, řízni ho, pusť mu krev!“ zní heslo všemožných voleb. Diskuse ztratila smysl, držíme se navzájem pod krkem. A Jiří Paroubek je typickým představitelem a mnohdy iniciátorem této hospodské politiky. Pro spravedlnost: ne že by druhá strana bojovala jinak. Stačí shlédnout internetové diskuse: aj, jak si jdou politické fankluby po krku!

Na tento brutální antagonismus doplatí pestrost, plastičnost a malebnost politického obrazu. Malé a menší strany budou z politické putyky postupně vyházeny i s židlemi. Bojiště ovládnou jen těžké váhy. Pepek Vyskoč z horního konce a Pepek Vyskoč z dolního konce.  S nimi ještě soudruh z pastoušky, historicky známý tím, že v koutě drmolí to svoje a tváří se jako by nic, ale je vždy přichystaný na svou chvíli, v níž nečekaně urazí ucho od půllitru, trefí nás jím po čuni a v důsledku této přesně mířené krvavé rány se stane starostou. Nebo alespoň obecním drábem.

Možná stoupající brutalita zdejší politické soutěže velkých stran s sebou přináší přece jenom jedno pozitivum: v našem ringu se neuplatňují extrémní strany (snad krom komunistů, kteří ale občas nasazují lidskou tvář). Bojovníky krajních způsobů rvaček zaměstnávají totiž partaje v dresech demokratů. V této souvislosti ovšem: vyostřenost a polarizace česko-moravsko-slezské současné politiky může časem způsobit situaci, v níž bude ODS věčně jenom ta dobíhající. Je lichá radost pana Zahradila, že odpadávají menší subjekty středového a pravicového zaměření a napravo zůstává a ční jenom jeho barva modrá, triumfující. Vyznavači pouličních bitek v rudých šatečkách splynou s oranžádami a pro ODS bude vymalováno. Ta se nebude mít s kým spojit. Marně bude volat o pomoc k obecenstvu, které časem bojování omrzí, začne opouštět lokál a ještě tak nejvýš se podívá oknem, co se tam uvnitř děje, jaký se komu zdařil chvat, z koho kolik cáká krve, ale z většiny rozejde se do svých domovů, v nichž se pevně zabední, aby věci veřejné nemohly dovnitř.

Vcelku lze říci, že v těchto posledních volbách modrý borec obratně ucukl před ukousnutím ucha a bolestivě zatlačil oranžovému zápasníkovi oko do lebky. Nicméně růže chystá trny, které ptáčkovi vbrzku zapíchne pod ocásek. Rudý se chystá trefit jakkoliv kdykoliv kohokoliv. Ostatní již jenom zelenají ve tváři, sbírají vyražené zuby a chrání si ledviny, aby je na zemi někdo nedokopal. A na černého, který se kasá, jak pěkně a spravedlivě po svém bude dělat rozhodčího, nakonec zbude, aby tomu všemu včetně sebe dal poslední pomazání.

  • Kampaň ODS autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/887/88636.jpg
  • Vajíčková válka autor: Volfík René, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88894.jpg
  • Eurovolby v Česku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/912/91186.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...