Velkou pardubickou nabídne ČT ve vysokém rozlišení

Praha - Česká televize zprostředkuje svým divákům mimořádný zážitek z prestižního svátku dostihového sportu, ze 119. ročníku Velké pardubické, a to prostřednictvím více než tříhodinového živého vysílání. Přímý přenos z Velké pardubické České pojišťovny začne v neděli 11. října ve 13:10 na programu ČT1. Česká televize odvysílá přímý přenos nejtěžšího dostihu na evropském kontinentu ve vysokém rozlišení.

Vysíláním z pardubického dostihového závodiště budou provázet zkušení profesionálové z Redakce sportu ČT. Dostihy bude komentovat Marek Svačina, v terénu bude reportér Pavel Fučík a Studio Velké pardubické bude moderovat Petr Vichnar. Ten uvítá hosty, významné osobnosti z branže: žokeje a trenéra Pavla Složila, který pojede Velkou pardubickou už podesáté, a dostihového trenéra Milana Theimera, jenž kromě jiného podrobně přiblíží Taxisův příkop, Irskou lavici a Velkou vodu.

Obraz ve vysokém rozlišení budou moci sledovat diváci ČT HD, satelitního HDVT vysílání České televize na družici Astra 1E. ČT HD je dostupné také v IPTV Telefónica 02 a v zemském digitálním vysílání sítě 4 stejné společnosti. V běžném vysílání programu ČT1 bude obraz přepočítáván do standardního rozlišení SD.

Coby technologický mozek živého vysílání z Velké pardubické poslouží nejnovější přenosový vůz ČT, nejvyspělejší mobilní televizní pracoviště v České republice. V něm budou zpracovávány signály všech kamer rozmístěných na závodišti. Nasazen bude i další šestikamerový HD přenosový vůz. Česká televize tak zajistí kompletní HDTV vysílání včetně live studia přímo ze závodiště.

ČT vtáhne diváky do děje

Dění v areálu a především na 6900 metrů dlouhé trati bude sledovat 27 HD kamer. V akci budou také nedocenitelné sport-cam, kamery s dvojnásobným počtem zaznamenaných snímků za sekundu. Kamerový park ve spojení s 6 šestikanálovými zpomalovacími servery umožní efektní opakované, detailní záběry klíčových událostí na trati. Dynamiku vysílání umocní záběry z radiových kamer, poprvé budou využity dvě. Kamery na dálkově ovládaných robotických hlavách poskytnou netradiční záběry z nejobtížnějších překážek. Pro provoz a vzájemnou komunikaci veškeré televizní techniky muselo být na závodišti nataženo 10 km kabeláže a 3 km optických vláken.

Záznam dostihu bude ke shlédnutí také v iVysiláni.

Záznam 119. ročníku Velké pardubické bude odvysílán v neděli 11. října 2009 večer od 22.15 hodin na programu ČT4 a k dispozici bude rovněž v internetovém iVysílání České televize.

Historii prestižní dostihové události připomene sportovní program ČT4 již v sobotu 10. října 2009 večer. Od 22.30 hodin odvysílá blok s názvem Retro: Velká pardubická. Zahájí jej ve 22.30 hodin Velká pardubická 1965, pokračovat bude ve 22.45 hodin snímkem Velká pardubická 1972, dále dokumentem o problémech slavného dostihu Velká pardubická aféra od 23.00 hodin, ve 23.20 hodin pak Příběhem Taxisova příkopu z cyklu Lapidárium a vyvrcholí ve 23.35 hodin dokumentem o minulosti i současnosti našeho nejstaršího a neslavnějšího dostihu Velká pardubická koňská opera.

  • HD technologie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1154/115335.jpg
  • Sportovní stanice ČT4 autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/668/66714.jpg