T-Mobile nebude v Česku stavět síť UMTS

Praha  - Mobilní operátor T-Mobile nebude v Česku budovat klasickou hlasovou síť UMTS na kterou získal před sedmi lety licenci, ale zaměří se na novou technologii LTE. Firma v současnosti provozuje výhradně datovou verzi UMTS (TDD) pod označením 4G.

„Klasickou síť třetí generace zavádět nehodláme. V tuto chvíli by z našeho pohledu šlo o krátkodobou, nevýhodnou investici. Celá skupina T-Mobile chce v budoucnosti zavést technologii LTE, která nabízí dlouhodobý potenciál rozvoje,“ uvedla mluvčí Martina Kemrová. Dodala, že o časovém horizontu a dodavatelích je zatím předčasné hovořit. Podle neoficiálních informací by LTE mohla v tuzemsku stát do dvou let, její testování by mohlo začít ještě letos.

Hlasovou i datovou síť UMTS (FDD) v Česku provozuje pouze Telefónica O2. Ta nedávno v souvislosti s uvedením nového iPhonu 3G oznámila, že během dvou let rozšíří pokrytí s Prahy a Brna na zhruba 20 až 30 velkých tuzemských měst. Třetí operátor Vodafone získal licenci na UMTS později a letošní lednový start, který mu ukládala licence, o rok odložil. Za licence pro UMTS operátoři dohromady zaplatili přes 9,3 miliardy korun.

LTE - UMTS - GSM

LTE - Long Term Evolution - plnohodnotná sít čtvrté generace, která umožní dosahovat rychlosti stahování dat přes 300 Mbit/s.

UMTS - Universal Mobile Telecommunication System - 3G systém standardu mobilních telefonů. Byl koncipován jako nástupník systému GSM. UMTS je evropským standardem, který splňuje požadavky pro mobilní buňkové sítě třetí generace. Rychlost datových přenosů zatím pohybuje maximálně v jednotkách Mbit/s.

GSM - Groupe Spécial Mobile (Globální systém pro mobilní komunikaci) - nejoblíbenější standard pro mobilní telefony na světě. GSM telefony používá přes miliardu lidí z více než 200 zemí.