Ruské noviny ve středu vyjdou s prázdnou první stránkou

Moskva - Některé ruské noviny vyjdou ve středu s titulní stránkou, na které kromě dvou stručných vět bude jen bílý papír. Protest, k němuž se zpravidla redakce uchylují v krajní nouzi, byl v Rusku vyvolán zdánlivou banalitou: zvýšením poplatků za předplatné. Listy se dopisem obrátily na prezidenta Dmitrije Medveděva, aby zjednal nápravu, uvedly dnes ruské agentury.

Letos na jaře se dvakrát k podobnému kroku odhodlali slovenští novináři, když protestovali proti přijetí tiskového zákona, který umožňuje požadovat otištění reakce i na pravdivou informaci. V Rusku samotném naposledy podobně reagoval velký deník Kommersant v roce 2005, kdy protestoval proti rozhodnutí soudu, že musí bance, o které napsal podle jejího názoru nepravdivé informace, zaplatit stovky milionů rublů a na stejném místě publikovat text připravený bankovním ústavem. Komersant tehdy soudní rozhodnutí splnil, ale kromě textu dodaného bankou ten den nenabídl čtenářům ani jeden materiál, jen bílé stránky.
    

„Prázdné místo na titulní straně symbolizuje fakt, že další kanál šíření informací začíná být pro mnohé čtenáře nedostupným,“ vysvětlují organizátoři akce. K protestu se připojily i deníky, které dosud nebyly vůči Kremlu kritické a v nichž čtenáři dostávali především informace podporující současnou ruskou politiku a odsuzující libovolné kritické projevy. Bílé titulní strany tak budou ve středu mít například Izvestija, Moskovskij Komsomolec, Komsomolskaja Pravda či kdysi známé Argumenty i Fakty. „Udusit svobodu slova je možné různými způsoby. Například výrazným zvýšením tarifů za předplatné,“ bude jediný text na jejich prvních stránkách.
    

Zvýšení tarifů za předplatné, vyvolané údajně nikoliv zvýšenými finančními potřebami novin, ale například vyššími cenami pohonných hmot a tím pádem vyššími náklady ruské pošty, může podle expertů v některých oblastech dosáhnout až sta procent. Média, které se do akce zapojila, už napsala dopis novému ruskému prezidentovi s prosbou, aby pomohl situaci vyřešit. Mezi organizátory akce jsou členové takzvané Společenské komory, organizace, kterou inicioval bývalý ruský prezident Vladimir Putin jako fórum jeho politice nakloněných neziskových organizací a občanského sektoru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

SOUHRN: Zásadní události čtvrtka 16. dubna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy čtvrtka 16. dubna 2026.
18:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoPřed 70 lety přišel na trh první videorekordér

Před 70 lety se začaly používat k záznamu obrazu dvoupalcové, zhruba pět centimetrů široké magnetické pásky. Na trh tehdy přišel první videorekordér. Vynalezla ho americká firma Ampex. Technologie byla určená hlavně pro televizní stanice, časem se ale dostala i do domácností. Přístroj výrazně zjednodušil záznam televizního vysílání. Do té doby se totiž živě vysílané pořady mohly zachycovat jen ve speciálním zařízení na tradiční filmový pás. V polovině šedesátých let se první studiové videorekordéry dostaly i do Československé televize. O podrobnostech této technologie hovořil v 90' ČT24 dramaturg a scénárista filmu Králové videa Petr „Hrošík“ Svoboda. Pořadem provázeli Mariana Novotná a Daniel Takáč.
před 14 hhodinami

O čem plánujeme informovat ve čtvrtek 16. dubna

Každý den ráno přinášíme přehled nejdůležitějších očekávaných událostí z domova i ze světa.
23. 3. 2024Aktualizovánopřed 18 hhodinami

BBC propustí přes desetinu zaměstnanců, zruší až dva tisíce míst

Britská veřejnoprávní stanice BBC propustí až 2000 lidí, což je více než desetina jejích zaměstnanců, informovala ve středu na svém webu. Podle britských médií jde o největší rušení míst v BBC za posledních 15 let. Stanice svůj záměr zveřejnila nedlouho předtím, než se v květnu do jejího čela postaví bývalý manažer americké internetové společnosti Google Matt Brittin.
včera v 19:12

SOUHRN: Zásadní události středy 15. dubna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy středy 15. dubna 2026.
včera v 18:29

Nerudová se kvůli změnám ve financování ČT a ČRo obrátila na Evropskou komisi

Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) se kvůli návrhu na změnu financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) písemně obrátila na Evropskou komisi. Má podezření na porušení unijního práva, řekla europoslankyně v ČT. České republice můžou podle ní hrozit pokuty a zmrazení evropských peněz. Vládní návrh financovat veřejnoprávní média místo poplatků ze státního rozpočtu v úterý představili zástupci vládní koalice ANO, SPD a Motoristů. Zrušením poplatků kabinet plní program, namítl premiér Andrej Babiš (ANO). Plánované obstrukce nechápe.
včeraAktualizovánovčera v 16:37

Slovenští herci odříkají spolupráci s veřejnoprávní stanicí. Ta mluví o polarizaci

Ve slovenské kultuře pokračuje napětí. Někteří herci se rozhodli nespolupracovat s tamní veřejnoprávní televizí a rozhlasem, vedení stanice hovoří o zbytečném polarizování společnosti. Přetrvávají také výhrady části umělců vůči ministerstvu kultury v čele s Martinou Šimkovičovou. Kritika se dotýká možné cenzury, změn v podpoře umění i personálních čistek.
včera v 16:03

TV Barrandov ukončila reorganizaci a míří do konkurzu

Společnost Barrandov televizní studio (BTS), která provozuje Televizi Barrandov, zamíří v tomto týdnu do konkurzu. Nepodařilo se jí uskutečnit reorganizaci, kterou jí soud povolil v létě 2024. Důvodem je propad reklamního trhu i růst cen energií, řekl vlastník televize Jan Čermák. BTS měla před zahájením reorganizace dluhy v objemu zhruba jedné miliardy korun, které měly být řešeny právě reorganizací.
včeraAktualizovánovčera v 13:07
Načítání...