Prima chce spustit druhý kanál, licenci získá zřejmě do měsíce

Praha - Komerční stanice Prima hodlá spustit další program. Žádá proto Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o licenci umožňující vysílat prostřednictvím satelitních a kabelových sítí pro stanici nazvanou Prima klub. ČTK to řekl předseda rady Václav Žák po dnešním neveřejném zasedání rady.

Stanice s nynějším názvem Prima klub je podle údajů rady zaměřena zejména na ženy. Licenci by mohla Prima získat do měsíce. Prima podle svého mluvčího Ladislava Pavlíka hodlá využít tento program šířený přes satelit a kabel pro své regionální vysílání. Podobu programu Prima nekomentovala.
„Rada dnes nerozhodovala, protože si Prima ještě chce přečíst stenozáznam z jednání…Příští nebo přespříští zasedání rady se rozhodne,“ uvedl Žák na dotaz ČTK. Prima by tak mohla získat licenci do čtyř týdnů, neboť další zasedání vysílací rady je na programu 20. a 21. května a následující 3. a 4. června. Po získání licence pak musí ze zákona stanice začít vysílat do 365 dnů.
Podle dostupných informací není Prima klub plnoformátovou televizí, jako je stávající Prima, a je zaměřen zejména na ženy. Nabízet by měl magazíny, soutěžní i diskusní pořady či dokumenty.
„Nejedná se o kompenzační licenci (pro digitální zemské vysílání),“ poznamenal Žák. Prima by mohla získat dvě kompenzační licence, a to, pokud se přihlásí k Technickému plánu přechodu od zemského analogového k digitálnímu vysílání a vrátí analogové licence jak pro celoplošnou Primu, tak pro své regionální stanice.
Nárok na satelitní a kabelovou licenci má ze zákona víceméně každý, kdo o ni požádá, neboť musí splnit jen několik základních podmínek. To je rozdíl oproti licenci pro nastupující pozemní digitální vysílání, na které rada původně vypsala výběrové řízení, jehož součástí byla řada zákonných podmínek. Nedávno tak získala licenci sportovní kabelová a satelitní stanice Sport 5 či program, který je jednou z mutací hudebního kanálu MTV.
Mluvčí Primy ČTK řekl, že nový kanál Primy bude provozovatel televize využívat pro své regiony. Program bude šířen přes satelit, v jednotlivých regionech se pak do něj přes pozemní vysílače budou připojovat regionální televize patřící pod Primu se svým programem. „Zaměření programu nekomentujeme,“ řekl Pavlík na dotaz, zda bude nový program zaměřen zejména na ženy.

Vydáno pod