MP3 skladby bez ochrany už nabízí i Napster

Los Angeles - Internetový hudební servis Napster dnes začal nabízet hudební soubory v MP3 formátu bez ochrany proti kopírování. Od tohoto kroku slibuje, že přiláká zájem uživatelů s hudebními přehrávači iPod. Napster prodává nejen skladby od největších vydavatelství, ale i od nezávislých značek.

Napster se tak zařadil mezi prodejce, kteří nabízejí hudební formát bez omezení. Stažené písně se díky tomu dají přehrávat téměř v jakémkoli přehrávači či zařízení. Skladby z předplacené služby budou mít stále protikopírovací ochranu.

Nahrávací společnosti odmítaly poskytnout licence k tomu, aby se hudba z jejich produkce dala stahovat v nechráněném formátu MP3. Příkrý každoroční pokles prodeje CD a sílící internetový prodej písní přiměl i velké hráče, aby ustoupili a v konkurenci se udržely. Jediným dalším maloobchodním prodejcem, který nabízí ke stažení skladby od všech velkých nahrávacích společností, je portál Amazon.com. Napster ale má navíc nahrávky od tisícovek nezávislých vydavatelů.

Obchod iTunes začal prodávat nechráněné MP3 verze nahrávek od umělců ze stáje EMI Group v minulém roce. Tyto nahrávky jsou ale dražší a zároveň ve vyšší kvalitě než standardní chráněné verze.

U Napsteru budou písně v MP3 formátu za 99 centů (15,90 Kč) a celá alba se budou prodávat od 9,95 dolarů. Hlavní analytik společnosti Enderle Group řekl, že si ale nedovede představit, že by uživatelé iTunes přešli k Napsteru, když je software iTunes s iPody tak provázaný. Výjimkou snad může být zájemce o skladby, které Apple v nabídce nemá, dodal.

Napster zdůrazňuje, že ho od rivalů odlišuje největší katalog písní ke stáhnutí. Manažeři podniku také sázejí na proslulost značky. Napster má v katalogu přes šest milionů skladeb a Amazon pět milionů, napsala AP.

Přes iTunes se v USA prodává více než 70 procent digitálních hudebních nahrávek a pozorovatelé odvětví se shodují, že Apple v rozvoji stahování a prodeje digitální hudby sehrála hlavní roli. Minulý měsíc iTunes dokonce předčila Wal-Mart Stores a stala se největším maloobchodním prodejcem hudby v USA. Od spuštění v roce 2003 prodala iTunes přes čtyři miliardy nahrávek, dodává Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

O čem plánujeme informovat ve středu 21. ledna

Každý den ráno přinášíme přehled nejdůležitějších očekávaných událostí z domova i ze světa.
23. 3. 2024Aktualizovánopřed 10 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události úterý 20. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 20. ledna 2026.
před 21 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů probrali pomoc Ukrajině i veřejnoprávní média

Financování veřejnoprávních médií rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským zástupci opozice i vládní koalice. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) sdělil parametry navrhovaného modelu financování veřejnoprávních médií. „V obecné rovině jde o navázání na daňový příjem ze státního rozpočtu. Dále se v rámci koalice debatuje o tvorbě koeficientu, který by určoval výši financí a byl by neměnný,“ upřesnil. Podle člena sněmovního výboru pro obranu Ivana Bartoše (Piráti) to takto nastavit nelze. „Pojďme najít mechanismus, který je opravdu politiky nedotknutelný,“ prohlásil. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) uvedl, že jde o koaliční kompromis a detaily se musí doladit. „Postupujeme přesně podle programového prohlášení,“ řekl. „Současná vláda postupně směřuje ke zestátnění veřejnoprávních médií,“ myslí si člen sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). Hosté hovořili také o české pomoci Ukrajině.
včera v 10:13

SOUHRN: Zásadní události pondělí 19. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pondělí 19. ledna 2026.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

SOUHRN: Zásadní události neděle 18. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy neděle 18. ledna 2026.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

SOUHRN: Zásadní události soboty 17. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy soboty 17. ledna 2026.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

SOUHRN: Zásadní události pátku 16. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pátku 16. ledna 2026.
16. 1. 2026

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
16. 1. 2026
Načítání...